Co všechno vlastnila královna Alžběta II. je dosud předmětem pouhých dohadů. Její osobní majetek totiž nikdy oficiálně vyčíslen nebyl. „I po její smrti zůstává číslo utajované,“ píše list Business Standard.  Jisté ale je, že se jeho hodnotou v řádu stovek milionů liber (mluví se o třech až šesti stovkách, které má královna takzvaně na účtu) řadí mezi nejbohatší lidi světa.

Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou.
Karel III. a jeho nejbližší tým? Král spoléhá na rodinu, chystá ale i vyhazovy

A s výjimkou očividného, tedy nemovitostí a děl, které nepatří osobně členům královské rodiny jako soukromým osobám, a které nyní přecházejí na nového krále Karla III. (například Buckinghamský palác), je nyní na místě otázka, kdo a v jakém poměru vlastně bude po zesnulé královně dědit.

Odpověď na ni ovšem zůstane tajemstvím. Královnina poslední vůle totiž nebude zveřejněna. „Nyní bude závěť minimálně po devadesát let zapečetěna a uložena v přísně střeženém sejfu,“ nastiňuje list The Mirror

Je velmi pravděpodobné, že značnou část majetku zdědí královniny děti král Karel III., princezna Anna a princ Edward. Nejisté je dědictví pro prince Andrewa, v pořadí třetího potomka královny, kterému Alžběta II. po zveřejnění jeho účasti v sexuálním skandálu Jeffreyho Epsteina odebrala veškeré tituly a postavení. Na druhou stranu jej ovšem finančně nadále podporovala.

Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou
Karel III. chce monarchii modernizovat. Vystěhuje ji z paláců, říká odbornice

Pravděpodobné je také to, že třeba šperky ze soukromé sbírky Alžběty II. bude možné v příštích letech vídat na krcích, uších, hrudích a zápěstích královny manželky Camilly či princezny z Walesu Kate nebo hraběnky z Wessexu Sophie. Těmto ženám již za života pro oficiální příležitosti královna Alžběta II. své šperky zapůjčovala.

Ovšem zatímco vše výše zmíněné je pouhým tipováním (byť v některých případech poměrně přesným), jak uvádí portál LAD Bible, jasné je nyní třeba to, že z prince Williama a jeho ženy jsou nově miliardáři. Smrtí královny Alžběty II. totiž na prince společně s titulem přešel majetek, který vlastnil jeho otec. S novými tituly stejně tak stoupla "hodnota" prince Williama, a v majetcích a sídlech má nyní princ zhruba 1,4 miliardy liber.

Pohřeb královny AlžbětyII.:

Přísně střežený sejf

Utajování obsahu královských závětí, respektive závětí členů královské rodiny, je tradicí. Obecně se tvrdí, že je to kvůli zachování bezpečnosti koruny. Až do loňského roku a smrti prince Philipa nebylo dokonce jasné ani to, kde jsou vlastně závěti panovníků a členů královské rodiny ukládány. Loni ale správce sejfu nečekaně vyjevil, že poslední vůle jsou uloženy v Londýně, v přísně střeženém sejfu, ve kterém se nachází přes třicet takových dokumentů.

Britská královská rodina na snímku z roku 2015.
Co ukrývá jeden z nejtajnějších trezorů na světě? Jeho strážce konečně promluvil

Ke zveřejnění alespoň této informace došlo po rozhodnutí britského Nejvyššího soudu, který jednal o tom, zda by měl být obsah královských závětí veřejně znám. Soudce tehdy stanovil proces, podle kterého by měla být každá královská závěť po 90 letech otevřena a přezkoumána soukromým právníkem panovníka, správcem královského archivu, nejvyšším státním zástupcem a jakýmikoli osobními zástupci zesnulé osoby, kteří mohou být stále k dispozici. Tito lidé následně rozhodnou, zda může už být závěť zveřejněna. Původní "navždy tajné" tak už neplatí.

A neplatí to ani v případě závěti královny Alžběty II., teoreticky tak může být její obsah po devadesáti letech zveřejněn.

V sejfu, kde je uložena poslední vůle královny Alžběty II. se nachází třeba i závěť jejího manžela prince Philipa. „Sejf obsahuje poslední vůle nejvýše postavených členů královské rodiny, nejstarší je testament prince Františka z Tecku z roku 1911. V trezoru se rovněž nachází závěť matky královny Alžběty II., známé Královny matky, dále závěť sestry Alžběty II., princezny Margaret, i závěť bývalého krále Eduarda VIII, vévody z Windsoru, který abdikoval v roce 1936," uvádí magazín People.

A co labutě?

Zatímco je velmi zřejmé, že péče o královnin majetek bude navzdory tomu, že je závěť tajná, pokračovat jako dosud, nejistý byl například příští osud zvířat královny. Nyní je už jasné, že třeba o její zbožňované psy plemene Welsh Corgi se bude starat královnin syn princ Andrew.

Welsh Corgi Pembroke. Ilustrační snímek
Milovaní corgi. O psy královny Alžběty II. se bude starat její syn Andrew

Zajímavostí je třeba to, kdo bude novým majitelem britských labutí. Jednou z největších zvlášností pojících se s královnou Alžbětou II. totiž bylo, že vlastnila veškeré labutě ve Spojeném království. I majestátní bílí ptáci již ale mají nového majitele. Je jím totiž nový panovník Karel III., neboť výsada jejich vlastnění nepřipadala královně Alžbětě II. jako soukromé osobě, ale jako panovnici. S nástupem na trůn se tak bez nutností odkazování stává vlastníkem britských labutí bývalý princ Charles.