Při korunovaci má i ten sebemenší detail svůj význam. Když britská královská rodina zveřejnila pozvánku na korunovační ceremoniál Karla III., který se odehrál v sobotu 6. května, experti si okamžitě všimli, že v textu chybí jedno slovo. Druhá choť Karla III. Camilla totiž na pozvánce nebyla titulována jako Královna manželka, ale pouze jako Královna.

Britský král Karel III. po korunovační ceremonii.
Korunovaný král Karel III.: Rodinu staví do latě, teď ho čeká obrovská výzva

A tento titul jí už podle všeho zůstane i do budoucna. Sobotní korunovace jen potvrdila, že Camilla bude v následujících letech svému manželovi plnohodnotnou partnerkou i v „pracovním“ slova smyslu - tedy že nebude manželkou stojící v pozadí, ale britskou královnou věnující se palčivým problémům. 

Vše o korunovaci Karla III. najdete ve speciálu Deníku ZDE

Camillino stoupání v pomyslném žebříčku důležitosti členů britské královské rodiny ještě na konci svého života „schválila“ a potvrdila i zesnulá panovnice a její tchyně Alžběta II. Když oficiálně požádala, aby kdysi veřejností nenáviděná Camilla, která si kvůli svému podílu na rozvodu lidmi zbožňované zesnulé princezny Diany raději po svatbě s tehdejším princem Charlesem nevzala titul Princezna z Walesu, na který měla formálně nárok, dostala titul Královna manželka, jasně to ukázalo, že Camilla u královské rodiny nakonec zvítězila. 

Zdroj: Youtube

Alžběta II. ji lidově řečeno vzala na milost zejména díky tomu, že Camilla jednak prokázala, že dokáže následníkovi trůnu zajistit klidný a stabilní rodinný život (čímž se mimochodem výrazně zlepšily vztahy Alžběty II. a někdejšího prince Charlese) a zvládat svou roli důstojně, jednak udělala kus práce na poli charitativní činnosti.

„A když se můj čas naplní a můj syn Charles se stane králem, vím, že jemu a jeho ženě Camille poskytnete stejnou podporu, jakou jste dávali mně; a je mým upřímným přáním, aby až ten čas nadejde, byla Camilla známá jako Královna manželka, protože bude pokračovat ve své loajální službě,“ prohlásila Alžběta II. při výročí 70 let panování

Král Karel III. a královna manželka Camilla míří v diamantovém kočáře do Westminsterského opatství.Král Karel III. a královna manželka Camilla míří v diamantovém kočáře do Westminsterského opatství.Zdroj: AP Photo/Alessandra Tarantino

Jako královnu čekají Camillu dva hlavní úkoly - pokračování v charitativní činnosti a pomoc Karlovi III. s budováním nového obrazu královské rodiny a monarchie jako lidské a lidem blízké instituce. 

Ukázat královu lepší stránku

Velkým úkolem panování Karla III. bude ukázat, že monarchie patří do 21. století a je lidem blízká. V těchto snahách hraje a bude hrát roli i Camilla, která je už delší dobu veřejnosti představována jako milující babička a manželka. Společně s Karlem III. se budou snažit podle všeho prezentovat jako „normální“ pár. 

Britský král Karel III. s královnou Camillou zdraví lid z balkonu Buckinghamského paláce.
VIDEO: Karel III. je králem. S rodinou pozdravil lid, Harry na balkoně chyběl

Podle bývalého experta na komunikaci Juliana Payna, který pro Camillu léta pracoval, je přesně toto i osobním přáním nové královny.

„Vždy odmítala nějakou organizovanou PR kampaň na vylepšení svého veřejného obrazu. Vždy si myslela, že je mnohem lepší vyrazit za lidmi, aby ji poznali a pak si o ní vytvořili názor. Má za sebou 57 let života ve skutečném světě - určitě privilegovaném, ale velmi dobře zná rozdíl mezi královským světem a každodenností, a myslím, že její schopnost propojovat tyto dva protipóly bude velmi důležitá,“ uvedl Payne pro BBC

Královna Camilla

- Narodila se jako Camilla Rosemary Shandová 17. července 1947.
- Studovala ve Švýcarsku a Britském institutu v Paříži. 
- S tehdejším princem z Walesu Charlesem se seznámila v 70. letech minulého století. Byli nejdříve přáteli, později se mezi nimi vyvinul milostný vztah.
- Ten nakonec pokračoval i v době prvních manželství obou. Královna Camilla byla poprvé provdaná za důstojníka britské armády Andrewa Parkera Bowlese, s nímž má dvě děti. Její milenecký poměr s princem Charlesem vyšel veřejně najevo při jeho medializovaném rozpadu manželství, a z Camilly Parker Bowlesové se stala jedna z nejneoblíbenějších osob ve Spojeném království.
- S princem Charlesem se vzali v roce 2005, čímž se Camilla stala vévodkyní z Cornwalu a seniorní členkou britské královské rodiny. 
- Od svého vstupu do královské rodiny se zapáleně věnuje charitativní činnosti. 

Dalším důležitým úkolem pro Camillu bude poskytovat králi oporu. Kredit královského páru v očích veřejnosti stoupá i díky tomu, že je zjevná vzájemná láska krále Karla III. a královny Camilly. A ta jim poskytuje jakýsi obranný štít před útoky prince Harryho, jenž svou macechu v rozhovorech nazývá potvorou.

„Camilla má na krále úžasný uklidňující vliv. Myslím, že je teď velmi uvolněný a cítí velkou podporu,“ uvedla pro BBC dlouholetá známá páru Penelope Keithová. 

Prezident Petr Pavel na tiskové konferenci na českém vevyslanectví po korunovaci krále Karla III., Londýn, 6. května 2023.
Korunovace byla velkým zážitkem, řekl Pavel. Eva Pavlová okouzlila svými šaty

Královna Camilla už před několika lety uvedla, že chce, aby lidé poznali jemnější stránky zdánlivě nepřístupného krále Charlese. A jak komentuje BBC, při pohledu na mnohem uvolněnějšího Karla III. je vidět, že se jí to daří. „Lidé jej vidí jako velmi vážného člověka, kterým také je. Ale přála bych si, aby lidé viděli i jeho světlejší stránku. Hraje si s vnoučaty, čte jim Harryho Pottera,“ přiblížila Camilla v rozhovoru u příležitosti 70. narozenin svého manžela

Moderní královna, která má blízko k lidem

I další činnost královny Camilly se bude podle odborníků vyznačovat tím, že se (a pro některé překvapivě) stala jednou z opor britské královské rodiny.

„Je absolutně oddaná bývalému princi z Walesu a instituci a bere své královské povinnosti neuvěřitelně zodpovědně. Rozumí všem výhodám i výzvám, které přicházejí s jejím postavením,“ řekl o královně Camille už dříve Patrick Harrison, který léta pracoval v tiskové kanceláři tehdejšího prince Charlese a jeho druhé manželky.  


 
Podle listu Vanity Fair je Camilla královnou moderní doby. Není náročná, nemá velké požadavky, je lidská. „A tím, že se zabývá při charitativní činnosti náročnými tématy, jako je domácí násilí, znásilnění či brutální zásahy do ženských pohlavních orgánů, je královnou moderního světa,“ konstatoval magazín. 

Princ William, Kate Middleton a Sarah Rose Hanbury
Korunovace Karla III.: Mezi hosty je i Williamova údajná milenka Rose Hanbury

Jak připomíná magazín Town and Country, královna Camilla je rovněž zapálenou čtenářkou, a proto mezi její charitativní zájmy patří podpora rozvoje gramotnosti a čtení. „Od svého sňatku v roce 2005 se Královna manželka stala patronkou více než 100 charit. Její charitativní činnost je rozmanitá, ale některá témata převažují: zdraví a well-being, rozvoj gramotnosti, umění, dobré životní podmínky zvířat a podpora obětí znásilnění a sexuálních útoků,“ shrnul web britské královské rodiny

Je jí rovněž blízká problematika léčby osteoporózy. „Snaží se rozšířit povědomí o této nemoci, kterou trpěly její matka i babička,“ napsala CNN v Camillině profilu.