„Podle zpřesněných informací byly v důsledku vysoce přesného úderu z 27. června ve městě Kramatorsk Doněcké lidové republiky na místo dočasného nasazení 56. samostatné motorizované pěší brigády ukrajinských ozbrojených sil zlikvidováni dva generálové, kteří se účastnili štábní porady, až 50 důstojníků ukrajinských ozbrojených sil a také až 20 cizích žoldnéřů a armádních poradců,“ uvedlo ministerstvo obrany.

Ruský útok v Kramatorsku trefil pizzerii plnou lidí
Útok na pizzerii v Kramatorsku si vyžádal jedenáct mrtvých. Zemřely i tři děti

Kramatorsk přitom označilo za součást takzvané Doněcké lidové republiky, tedy mezinárodně neuznávaného útvaru, který na východní Ukrajině vyhlásili v roce 2014 proruští separatisté. Kramatorsk ale separatisté v roce 2014 ovládli jen nakrátko a od té doby je pod kontrolou Kyjeva.

Bilance mrtvých narostla 

Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko informoval o zvýšení bilance mrtvých po ruském útoku na Kramatorsk na 12. Zranění podle něj utrpělo zhruba 65 lidí, mezi nimi i osmiměsíční dítě. Po přeživších se v troskách zničené restaurace pátralo do dnešního rána.

Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům
Ofenziva pokračuje. Ukrajinci postoupili ve všech oblastech bojů, řekl Zelenskyj

Moskva popírá, že by na Ukrajině útočila na civilisty, její tvrzení ale vyvracejí zprávy médií i řada svědectví. V polovině tohoto měsíce zasáhly ruské síly také bytový dům ve městě Kryvyj Rih v jižní části Ukrajiny, následkem čehož podle ukrajinských úřadů zemřelo 13 lidí a dalších zhruba 30 utrpělo zranění.

V dubnu zemřelo 23 lidí v Umani ve střední části Ukrajiny, kde ruská raketa zasáhla panelový dům. V lednu svým rozsahem šokoval útok na bytový dům v Dnipru, kde podle ukrajinských úřadů zemřelo nejméně 46 lidí.