Kremelský mluvčí dále sdělil, že Rusko potřebuje, aby se z Ukrajiny stala neutrální země, na jejímž území nebudou žádné útočné zbraně. Nikdo podle něj rovněž nemluví o okupaci Ukrajiny a je prý podle něj "nepřijatelné" používat tento výraz k popisu kontextu ruské vojenské operace.

"Trvání (vojenské operace) určí její postup a výsledky," řekl Peskov a dodal, že o případném konci vojenské akce rozhodne jedině prezident Vladimir Putin. Rusové podle mluvčího Kremlu kroky jeho vlády podporují, protože jsou v zájmu budoucnosti Ruska.

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor současně vydal prohlášení, podle nějž musí ruská média při psaní o konfliktu na Ukrajině kontrolovat správnost svých zpráv, přičemž za jediný důvěryhodný zdroj jsou pokládána oficiální ruská vyjádření. Šíření jakýchkoliv jiných "falešných informací" podle úřadu povede k omezení činnosti médií.

Lidé prchající z Kyjeva zablokovali hlavní tahy ven z města
Rusko napadlo Ukrajinu. Sabotéři pronikli do Kyjeva, Zelenskyj hlásí mobilizaci

Peskov znovu zmínil "denacifikaci" Ukrajiny, podobně jako Putin ve svém ranním projevu, kterým invazi odstartoval. Kreml často označuje svoje nepřátele obecně jako nacisty, mluvčí se nicméně vyhnul otázce na to, zda za jednoho z nich považuje také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož rodinní příslušníci byli zabiti při holocaustu za druhé světové války.

Zdroj: DeníkPeskov rovněž prohlásil, že rychlý propad ruské burzy po zahájení invaze je jen dočasný a že se na něj Kreml předem připravil. Umenšoval rovněž obavy z toho, že by se Rusko mohlo dostat kvůli své agresi do mezinárodní izolace. "Samozřejmě bychom mohli mít problémy s určitým počtem států. Ale s těmito státy jsme měli problémy i předtím," řekl. "Je jednoduše nemožné odříznout zemi jako je Rusko železnou oponou," dodal.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu dnes ráno po týdnech rostoucího napětí, během nichž shromažďovalo na jejích hranicích desetitisíce vojáků. Boje nyní zuří na mnoha místech země, ukrajinská pohraniční stráž tvrdí, že se ruské síly snaží probít mimo jiné do Žytomyrské a Kyjevské oblasti, u metropole ruské helikoptéry napadly vojenské letiště.