„Křižník Moskva při vlečení do cílového přístavu ztratil kvůli poškození trupu v důsledku požáru, který vyvolala detonace munice, stabilitu. V podmínkách rozbouřeného moře se loď potopila," cituje TASS ruský resort obrany. Posádka křižníku podle něj byla evakuována na další plavidla Černomořské flotily v oblasti.

Agentura Reuters před tím s odvoláním na americký vojenský zdroj napsala, že loď mířila do Sevastopolu na poloostrově Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

V průběhu dne se objevovaly protichůdné zprávy o příčině výbuchu na palubě, přičemž důvod exploze stále není potvrzen, podotkla večer stanice BBC, která křižník, jenž vedl ruský námořní útok na Ukrajinu, označila za důležitý symbolický i vojenský terč. Američtí ani další západní představitelé nemohli potvrdit, co bylo příčinou požáru, podotkla agentura AP.

Loď může nést 16 raket dlouhého doletu a její vyřazení z bojů snižuje palebnou sílu Ruska v Černém moři, píše AP. Ztráta válečné lodi pojmenované po ruském hlavním městě je podle ní pro Rusko zdrcující symbolickou porážkou v době, kdy se jeho jednotky zřejmě přeskupují k obnovení ofenzivy na východě Ukrajiny.

Snímek zničeného Charkova po ruském útoku.
Rusové ostřelovali Mykolajiv kazetovou municí, tvrdí úřady. Pět lidí zahynulo

Podle ruských médií byl křižník Moskva sestaven v sovětské éře na Ukrajině a do služby vstoupil počátkem 80. let minulého století. Moskva toto plavidlo dříve nasadila v konfliktu v Sýrii, kde poskytovalo ruským silám v zemi námořní podporu, píše BBC. Na jeho palubě mohlo sloužit kolem 500 námořníků.

Ruská válečná lodi…

Podle ukrajinské agentury Unian křižník Moskva nechvalně proslul už na začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Posádka tohoto plavidla tehdy vyzvala ukrajinské obránce Hadího ostrova, aby se vzdali. Ukrajinští vojáci to však nevybíravými slovy odmítli. „Ruská válečná lodi, jdi do prdele," vzkázal tehdy jeden z Ukrajinců.

BBC na svém webu už dříve uvedla, že pokud se zprávy o vážném poškození křižníku Moskva - nejsilněji vyzbrojené lodi Černomořské flotily - po zásahu ukrajinskými střelami potvrdí, bude to největší bojová ztráta ruského vojenského námořnictva od druhé světové války. Tehdy německé bombardéry potopily bitevní loď Marat.

Velká rána pro prestiž Kremlu  

Zničení raketového křižníku považují odborníci za tvrdou ránu pro prezidenta Vladimira Putina a za propagandistické vítězství Ukrajiny. Britský list The Guardian označil Moskvu za pýchu ruského námořnictva a nejprestižnější plavidlo nasazené ve válce s Ukrajinou.

„Potopení křižníku Moskva … není jen významnou ztrátou, je také symbolem nynějšího chaotického ruského válečného tažení," cituje The Guardian Michaela Kofmana, ředitele výzkumu a odborníka na Rusko z amerického Centra pro námořní analýzy.

Ukrajinské úřady uvedly, že loď zasáhly a poškodily ukrajinské protilodní střely Neptun. Ruská prohlášení se vyhýbají jakékoli zmínce o ukrajinském podílu na zkáze Moskvy. Ruské ministerstvo obrany pouze uvedlo, že křižník se potopil, když byl na rozbouřeném moři vlečen do přístavu poté, co na palubě explodovala munice, propukl požár a trup byl poškozen a ztratil stabilitu.

Ukrajinské město Buča nedaleko Kyjeva
Rusko už způsobilo Ukrajině škody přes půl bilionu dolarů. Platit je musí Rusové

Experti, na které se odvolává americká televize CNN, jsou přesvědčeni, že potopení Moskvy je tvrdou ranou pro národní hrdost Rusů; přirovnávají ho ke zničení některých amerických bojových lodí během druhé světové války nebo k likvidaci letadlové lodi v současnosti.

„Jedině ztráta ponorky s balistickými střelami nebo Admirála Kuzněcova (jediné ruské letadlové lodi) by pro morálku Rusů a pověst námořnictva znamenala tvrdší ránu," řekl podle CNN Carl Schuster, kapitán amerického námořnictva ve výsluze a bývalý vysoký činitel vojenské rozvědky americké armády pro oblast Pacifiku.

Profesor válečné strategie z londýnské King´s College Alessio Patalano připomněl, že válečná plavidla operují mimo zorné pole veřejnosti a o jejich aktivitách málokdy informují média. „Jsou to ale velké plující kusy území určitých států, a když o ně přijdete, tím spíše o vlajkovou loď, bez ohledu na vojenské ztráty jde o mimořádnou věc," prohlásil Patalano. Také americký Institut pro studium války (ISW) ve své analýze věnované potopení Moskvy uvádí, že tato událost zřejmě "naruší ruskou morálku" a jde o věc, kterou nelze skrýt před veřejností.

Propagandistické vítězství Ukrajiny

„Ztráta křižníku Moskva - bez ohledu na to, zda šlo o důsledek ukrajinského útoku nebo o nehodu, je pro Ukrajinu velkým propagandistickým vítězstvím," uvádí ISW. Potopení lodi, kterou obránci ukrajinského Hadího ostrova nevybíravými slovy poslali "do háje", je požehnáním pro ukrajinskou morálku, konstatoval také institut ve své analýze.

Nezávislý ruskojazyčný portál Meduza píše, že zkáza Moskvy může výrazně oslabit protileteckou ochranu dalších částí Černomořské flotily zapojených do války na Ukrajině. Podotýká ovšem, že křižník jako jediné plavidlo své třídy při poslední modernizaci nedostal nové radary, které jsou schopné efektivně zachytit nízkoletící cíle, včetně raket Neptun vyráběných Ukrajinou.

Vyřazená jaderná elektrárna v Černobylu, která byla pod kontrolou ruské armády
Svědectví z Černobylu: Lidé popsali, jak dlouhé týdny žili ve strachu vedle Rusů

Za velmi vážnou ztrátu označil zničení Moskvy na portálu lenta.ru Konstantin Sivkov, ředitel Ruské akademie pro raketové a dělostřelecké vědy (RARAN). Podotkl, že plavidlo mělo velký útočný potenciál a bylo vybaveno na současné podmínky boje.

Nicméně Institut pro studium války uvádí, že potopení Moskvy sice ukázalo, že ukrajinské síly jsou schopné útočit na ruské lodě v Černém moři a omezí ruské možnosti podnikat raketové útoky, je ale nepravděpodobné, že by znamenalo rozhodující ránu pro ruskou armádu v celé vojenské operaci na Ukrajině. Hlavním úlohou křižníku zřejmě bylo provádět přesné údery proti logistickým centrům nebo letištím. Tyto útoky byly sice úspěšné, ale početně omezené ve srovnání s leteckými útoky a raketovými údery vedenými ze země.