Záběry stoupajícího kouře se objevily také na sociálních sítích. K první explozi došlo podle agentury Reuters v 15:30 tamního času (14:30 SELČ). Podle svědků se během minuty ozvalo nejméně 12 výbuchů, z nichž tři byly obzvláště hlasité. O půl hodiny později pak došlo k další explozi, která byla podle svědků vůbec nejhlasitější.

Ruský guvernér Krymu Sergej Aksjonov na telegramu uvedl, že vyráží na místo aby zjistil, co se stalo. Aksjonovův poradce Oleg Krjučkov potvrdil, že k výbuchům došlo, ale odmítl komentovat možnou příčinu.

Výbuch potvrdila i šéfka místní samosprávy Viktoria Kazmirovová. „Zanamenali jsme výbuchy na letecké základně,“ řekla ruské státní agentuře TASS.

Není přitom jasné, zda se základna stala terčem útoku, nebo došlo k nehodě. „Ukrajina dostala rakety s doletem 200-300 kilometrů a použila je,“ tvrdí bývalý poradce ukrajinského ministra vnitra Viktor Andrusiv. Rusko ale hovoří o výbuchu v muničním skladu.

„Ruský zvyk kouřit poblíž munice je jednou zničí,“ napsal na twitteru posměšně Oleksij Arestovyč z kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. 

Nákladní loď Glory vyplula z ukrajinského přístavu v Oděse s nákladem obilí.
Dohody platí. Z ukrajinských přístavů vypluly další lodě s obilím či sójou

Letecká základna Novofedorovka slouží ruské armádě, a to včetně námořního letectva. Podle agentury TASS je vybavena pozemním testovacím a tréninkovým systémem NITKA, který slouží jako simulátor vzletu a přistání na letadlové lodi. Jedná se o jeden z pouhých dvou systémů tohoto typu, kterým Moskva disponuje.

Rusko obsadilo ukrajinský Krym v roce 2014 a poloostrov od té doby zůstává v jeho držení. Až doposud se mu přitom intenzivní bombardování a dělostřelecké útoky spojené s válkou probíhající na ukrajinském území prakticky vyhýbaly.