„Krymský most, to není jen logistická trasa, je to trasa používaná k zásobování války municí, a to se děje denně,“ uvedl Zelenskyj, podle něhož bylo „nepřátelské zařízení“ postaveno v rozporu s mezinárodními zákony a všemi platnými normami. „Takže je to pro nás pochopitelně terč. A terč, který přináší válku, nikoli mír, musí být neutralizován,“ podotkl také.

Ukrajina pondělní útok na Krymský most, při němž zemřeli dva lidé, přivítala, ale přímo se k němu nepřihlásila.

Kerčský most na Krym v noci na 17. července poškodily výbuchy. U nájezdu se tvořily dlouhé kolony.
Útok na Kerčský most: Rusům se podařilo částečně obnovit dopravu

Zelenskyj ve svém vystoupení také vyjádřil přesvědčení, že útok na most nemá žádnou souvislost s tím, že Rusko neprodloužilo obilné dohody, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z přístavů v Černém moři. Rusko by si podle něj k tomuto kroku našlo klidně jinou záminku.

Pohyb vozidel na Krymském mostě byl dnes dopoledne dočasně zablokován, informovala agentura TASS s odvoláním na ruské úřady na sociální síti Telegram. Důvod zastavení dopravy nebyl zveřejněn. Po krátké době na stejném kanálu informovaly proruské úřady o obnově provozu.

Krymský či též Kerčský most o délce zhruba 19 kilometrů spojuje od května 2018 ruskou pevninu s anektovaným Krymem. Loni v říjnu ho poškodila exploze, z níž Moskva obvinila Ukrajinu a v odvetě při náletech na ukrajinská města zabila desítky civilistů. Kyjev se k útoku přiznal jen nepřímo o několik měsíců později.

Dronový útok zasáhl na Krymu muniční sklad

Cílem útoku se v sobotu stal i další cíl na okupovaném Krymu, útok dronu v sobotu zasáhl tamní sklad munice. Ruskem dosažený šéf správy Krymu Sergej Aksjonov obvinil z útoku na sklad v centrální části Krymského poloostrova Ukrajinu. Incident si podle něj nevyžádal žádné mrtvé ani zraněné. Na záběrech zveřejněných v ruských státních médiích bylo vidět hustý oblak černého dýmu stoupající nad lokalitou.

Ukrajinská armáda podle všeho útok potvrdila, když uvedla, že se jí podařilo v Krasnohvardijském okrese zničit ruské vojenské sklady a sklad ropy, napsala agentura AP. Jakým způsobem úder provedla, ale neupřesnila. Na sociálních sítích již dříve kolovaly nepotvrzené zprávy, že několik dronů v oblasti zaútočilo na ropný sklad a letiště a že bylo také slyšet zvuk vybuchující munice.

„V důsledku nepřátelského dronového útoku došlo k detonaci v muničním skladu. Bylo rozhodnuto o evakuaci obyvatel v okruhu pěti kilometrů do provizorních ubytovacích míst. Aby se minimalizovala rizika, bylo také rozhodnuto o přerušení provozu krymské železnice,“ napsal Aksjonov. Večer podle médií ohlásil obnovení provozu po železnici.

Dopoledne byla asi na hodinu zablokována silniční doprava na Krymském mostě, proruské úřady toto opatření nijak nevysvětlily. „Pohyb vozidel na Krymském mostě je dočasně zablokován. Občany na mostě a v kontrolní zóně prosíme, aby zachovali klid a řídili se pokyny pracovníků bezpečnosti dopravy,“ napsaly na sociální síti Telegram úřady, které později informovaly o opětovném otevření mostu. Asi desetiminutové přerušení dopravy bylo pak oznámeno také kolem poledne.