Lesia Ivashchenková a Valerij Filimonov spolu žijí již několik let. Svůj vztah se ale rozhodli formalizovat sňatkem až nyní, v době, kdy zemi sužuje válka vyprovokovaná Ruskem.

Ukrajinský voják prochází poničenou ulicí ve městě Irpiň v Kyjevské oblasti
Novinářský tým se u Kyjeva ocitl pod palbou. Video z boje o život šokovalo svět

Lesia, která odešla ze své práce, aby se přidala k teritoriálním obranným silám bránícím předměstí Kyjeva, neviděla svého partnera od začátku ruské invaze až do neděle, kdy přišel jejich velký den. 

Pár, který měl na sobě poměrně neobvyklý svatební úbor, vojenské kombinézy, oddal vojenský kaplan. „Jsem šťastná, že jsme se opět probudili do nového dne, že můj manžel žije a je se mnou,“ řekla Lesia těsně po obřadu. 

Oba dva jsou připraveni bránit svou zem a věří, že se jim nakonec podaří ruská vojska porazit. „Jsme odhodláni zatlačit nepřítele zpět, vzít si naši zemi a vyhrát,“ prohlásila šťastná nevěsta. 

Novomanželům dokonce přišel poblahopřát i starosta Kyjeva Vitalij Kličko a jeho bratr Vladimir. „Očekávala jsem původně velmi skromný obřad. Myslela jsem si, že si prostě jen řekneme ano. Bylo to velké překvapení, když se tady objevili naši přátelé a bratři ve zbrani. Je důležité ukázat, že navzdory všemu, co se děje, věříme v budoucnost a život,“ prohlásila dojatá žena. 

Video ze svatby okamžitě obrovskou rychlostí obletělo sociální sítě napříč světem. Jeho poselství je, v době kdy země čelí brutálním útokům ze strany Ruska, obrovsky důležité. Život lze žít i v takto obrovsky složité době. Tento akt navíc v zemi posílil morálku a spoustu Ukrajinců se díky němu rozhodlo zakročit a bojovat za svou vlast.