Let British Airways 1307 letěl v pondělí z Aberdeenu do Londýna. Na největším letišti britského hlavního města ale piloty čekaly krušné chvíle kvůli silnému větru, který již několik dní sužuje britské ostrovy. „V první chvíli se zdálo, že piloti náročné přistání úspěšně zvládli, pak se ale letoun málem převrátil a odřel si ocas o přistávací plochu,“ popisuje událost CNN.

Letadlo v první chvíli dle videa opravdu sedne na zem. Ovšem záhy se do stroje opře prudký vítr. „Najednou se začne prudce naklánět doleva a vypadá to, že se převrátí. Zřejmě v tu chvíli se piloti rozhodují pro průlet místo přistání,“ nastiňuje CNN.

Převozní loď Rabaul Queen opouští přístav Kimbe, hlavní město Západní Nové Británie
Děsivý konec trajektu Rabaul Queen: Vichřice udělala z lodi smrtonosnou past

Jenže v okamžiku, kdy letadlo opět začalo vzlétat, se jeho ocas přiblížil k ranveji natolik, až se zřejmě odřel - jestli se však opravdu dotkl země, a je poškozený, není známo.

Letadlo se každopádně nakonec opět dostalo do vzduchu a další pokus o přistání už dopadl dobře. Celý let se zpozdil o pouhých šestnáct minut. „Celá událost každopádně ukázala, jak jsou piloti zruční,“ uvedl Jeff Dryer, který nebezpečné přistání natočil na video.

Zdroj: Youtube

Podle vyjádření leteckého experta Danna Runika ze společnosti FlightSafety International pro CNN nebyl manévr, který piloti v Londýně předvedli, nijak neobvyklý, běžně se k němu piloti uchylují, pokud si to situace vyžaduje. I když to pro pasažéry nemusí být příliš komfortní situace.

Na palubě byla i dvojice politiků 

Jak se později ukázalo, na palubě letu British Airways 1307 se nacházeli i dva členové britského parlamentu. Ti později poděkovali pilotům za jejich výkon.

„Dlužím pilotům poklonu za jejich profesionalitu a rozvahu, se kterou zvládli tuto potenciálně velmi nebezpečnou situaci. Na palubě jsme to nepocítili nijak dramaticky, všichni zůstali klidní. Ale po shlédnutí záznamu je jasné, že jsme byli jen kousek od vážné nehody. Bylo jasné, že piloti se museli velmi rychle rozhodnout, zda se pokusí přistát, nebo ne. Naštěstí ale z celé situace vybruslili, abychom mohli přistát na druhý pokus. Z letadla bylo vidět, že se levé křídlo příliš naklonilo k ranveji, ale to, že se ocas málem dotknul země, jsem si všiml až na videu,“ popsal politik Richard Thomson.