Ukrajinská agentura Unian informovala, že námořní základnou v Sevastopolu v noci na středu otřáslo několik mohutných výbuchů.

Ozbrojené síly Ukrajiny v noci zaútočily na dok Ordžonikidze v Sevastopolu deseti střelami s plochou dráhou letu a třemi dálkově řízenými námořními drony na lodě Černomořské flotily,“ citovala ruská média prohlášení ruského ministerstva obrany. Ruská hlídková plavidla podle něj zničila všechny tři drony, zatímco ruská protiletecká obrana sestřelila sedm z deseti střel. Zbývající střely poškodily dvě plavidla, která byla v docích kvůli opravám.

Ukrajinským vojákům se podařilo prolomit první ruskou obrannou linii. Odborníci mezitím diskutují, jakým směrem se bude válka dál ubírat
Válku na Ukrajině podle expertů asi čeká patová situace. Rozhodující fáze je tu

Experti ze snímků poškození výsadkové lodi Minsk třídy Ropucha usuzují, že plavidlo se nevyplatí opravit, je zničené, napsal list Ukrajinska pravda s odvoláním na specializovaný nizozemský server Oryx, který na základě fotografií a záběrů vede statistiky zničené výzbroje. Na lodi shořely všechny nástavby nad palubou.

Dlouhodobě vyřazena ze služby či rovněž zničena je i ponorka Rostov na Donu třídy Kilo, která se nacházela v suchém doku spolu s Minskem, tvrdí Ukrajinska pravda. Úspěšný útok přičetla leteckým řízeným střelám Storm Shadow; velitel ukrajinského letectva už blahopřál pilotům.

Ke stejnému hodnocení se podle agentury Ukrinform přiklání také ukrajinská vojenská rozvědka HUR. „Jedná se o značné škody a nyní můžeme říci, že je velmi pravděpodobné, že jsou (lodě) neopravitelné,“ řekl zástupce šéfa zpravodajské služby Andrij Jusov. Významné je podle něj mimo jiné to, že ruská ponorka byla schopná odpalovat střely Kalibr, které Rusko v hojném počtu používá při útocích na ukrajinské cíle.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS naopak uvedlo, že obě poškozená plavidla budou „plně obnovena“.

Záblesky na obloze

Ukrajinské námořnictvo se mezitím pochlubilo potopením ruského kutru Tuněc v severozápadní části Černého moře, Rusko se k této zprávě dosud nevyjádřilo, upozornila stanice BBC. Ruské ministerstvo obrany později oznámilo, že dnes byly ve vodách Černého moře zničeny tři ukrajinské námořní drony.

Obyvatelé Sevastopolu podle Unian na sociálních sítích během noci upozornili na nejméně sedm výbuchů a záblesků na obloze. Na internetu se také šířily mnohé snímky a videozáznamy zachycující jasné záblesky, plameny a mohutné sloupy dýmu nad městem.

Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Doněcké oblasti
Důležitý okamžik. Prolomili jsme první obranou linii Rusů, tvrdí Kyjev

Gubernátor města Razvožajev nejprve na komunikační platformě Telegram napsal, že na útoky „nepřátel“ na Sevastopol zareagovala protivzdušná obrana, a vyzval obyvatele k zachování klidu. V dalším příspěvku ale přiznal, že v loděnici Sevmorzavod vypukl požár a že zranění tam utrpělo nejméně 24 lidí. Čtyři z nich jsou podle něj ve středně těžkém stavu. „Civilním objektům ve městě žádné nebezpečí nehrozí,“ napsal také Razvožajev.