Postup běloruských úřadů, které za letadlem vyslaly i stíhačku, a po přistání letadla zadržely opozičního novináře a jeho přítelkyni cestující tímto letem, okamžitě a velmi důrazně odsoudila řada západních zemí a organizací.

"Jednal jsem zákonně, chránil jsem lidi v souladu se všemi mezinárodními normami," prohlásil podle agentury Ria Novosti Lukašenko v dnešním projevu před poslanci. Posádka letadla společnosti Ryanair se podle něj radila také s letištěm ve Vilniusu, ale rozhodla se přistát v Minsku. Dopravce i některé vlády běloruský postup označují za "pirátství".

Letoun společnosti Ryanair byl v Bělorusku přinucen k přistání
Česko zastaví provoz běloruských aerolinek Belavia. Žádá propuštění Prataseviče

Lukašenko dnes prohlásil, že poblíž místa, nad kterým letadlo změnilo směr, stojí jaderná elektrárna. O to nebezpečnější by prý podle něj bylo, kdyby na palubě letadla vybuchla bomba.

Dlouholetý autoritářský vůdce Běloruska také označil za falešné zprávy médií, že na palubě letadla cestovali pracovníci běloruských tajných služeb, kteří opozičního žurnalistu sledovali během jeho dovolené v Řecku. "Tři lidé vystoupili z letadla v Minsku, aby se potom (do něj) nemuseli vracet z Vilniusu, ale udělali z nich ‚fejkové‘ pracovníky KGB," okomentoval podle agentury Interfax skutečnost, že kromě zadrženého Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně Sofiji Sapegaové zakončili let v Minsku i další cestující, zatímco většina z nich pokračovala do Vilniusu.

Přijetí cílených sankcí 

Lukašenko dnes mimo jiné také prohlásil, že ti, kdo přejí Bělorusku špatné věci, přešli od organizace nepokojů k fázi, kdy se snaží Bělorusko zadusit. Bělorusko podle něj tvrdě odpoví na možné sankce a "provokace" zahraničí.

Letadlo společnosti Ryanair v Minsku
Orientační výpočet Deníku: Němé nebe přijde Bělorusko na 11 milionů za měsíc

Někteří představitelé západních zemí včetně českého premiéra Andreje Babiše označili běloruský zásah proti letadlu za "akt státního terorismu". Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku.

V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. Běloruský postup zkritizovaly také Spojené státy.