Z mariupolských oceláren Azovstal se včera podařilo evakuovat 50 lidí, oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. O padesáti evakuovaných včetně jedenácti dětí s odvoláním na ruské ministerstvo obrany informovala i agentura TASS. Všichni evakuovaní byli podle Moskvy předáni do rukou Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) a OSN.

Vedení armád Británie a Ukrajiny v hlášení napsala, že ruští vojáci pokračují v ostřelování komplexu. „V pátek se nám podařilo z Azovstalu dostat 50 žen, dětí a starších lidí. V sobotu budeme s evakuacemi pokračovat," napsala na telegramu Vereščuková. Dodala, že Rusko "neustále" porušovalo vyhlášené příměří. „Evakuace proto byly extrémně pomalé," dodala.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videu zveřejněném v noci uvedl, že pokud ruští vojáci zabijí lidi uvězněné v Azovstalu, další rozhovory budou nemožné.

Rusko zůstane v Chersonu navždy, prohlásil dnes tajemník ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko Andrej Turčak, jehož citovala agentura Interfax. Cherson a okolní oblast na jihu Ukrajiny ruská vojska dobyla začátkem března. „Chci říci ještě jednou: Rusko je zde navždy. O tom nesmí být pochyb. Žádný návrat do minulosti nebude,“ prohlásil Turčak. Všichni obyvatelé Chersonu mají podle agentury TASS dostat právo na ruské občanství.

Ruská armáda zničila u Charkova část zbraní, které na Ukrajinu dodávají západní země, prohlásilo ruské ministerstvo obrany. O jaké zbraně šlo, konkrétně neřeklo. Podle mluvčího ruské obrany Igora Konašenka byla technika zničena poblíž železniční stanice Bohoduchivu. Zprávu v tuto chvíli nelze ověřit.

Separatisté z moldavského Podněstří oznámili, že se region stal v sobotu terčem útoku. Tvrdí, že podezírají Ukrajinu, že byla jejich původcem. Kyjev to vyloučil, ukrajinský generální štáb se zmínil o riziku provokací v Podněstří.

Rusové ničí mosty, tvrdí Kyjev

Podle ukrajinského velení začali Rusové ničit mosty. Chtějí tak zabránit protiútokům, tvrdí Kyjev. Rusové už údajně vyhodili do vzduchu tři mosty pro auta v Charkovské oblasti. Podle generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil okupanti také vypálili raketové a dělostřelecké granáty na Mykolajiv a zaútočili na závod Azovstal v Mariupolu. Informace v tuto chvíli není možné ověřit nezávislými zdroji.

Rusové zahájili raketový útok na Karlivku, město 50 kilometrů východně od Poltavy. Zasáhli městskou infrastrukturu, informoval na Telegramu šéf regionální správy Dmytro Lunin. Úřady aktuálně prověřují, zda jsou v důsledku útoku na místě oběti nebo zranění.

Jeden člověk zahynul a tři byli zraněni při nočním ostřelování v Doněcké oblasti, uvádí list The Kyiv Independent.

Na Oděsu byly v sobotu vypáleny čtyři řízené střely, uvádějí místní úřady. O útoku v blízkosti Oděsy se zmínilo i ruské ministerstvo obrany, podle něj ale cílil na muniční sklady. Podle zpráv svědků na Telegramu obyvatelé města vidí rakety, píše polský deník Gazeta Wyborcza.

Ukrajina v sobotu večer obvinila Rusy, že z letadla svrhli bombu na školu v obci Bilohorivka v Luhanské oblasti, v níž se skrývalo na devadesát lidí. To byli téměř všichni obyvatelé obce, kteří se nestihli evakuovat, tvrdí šéf tamní administrace Serhij Hajdaj. Informaci nelze nezávisle ověřit.

Ukrajinská armáda také oznámila, že u Hadího ostrova v Černém moři potopila ruskou výsadkovou loď. Plavidlo patřící ruské Černomořské flotile bylo zasaženo z bezpilotního letounu, napsala armáda Ukrajiny na sociální síti Telegram.

Vojenská technika

Ruská armáda má v bojích na Ukrajině velké ztráty ve svých nejlepších jednotkách a přichází o pokročilou techniku. Ve svém pravidelném přehledu k situaci na Ukrajině to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany. Podle britských informací přišla ruská armáda nejméně o jeden moderní tank T-90M. Nejlepší ruské jednotky včetně těch nasazených na Ukrajině jich mají k dispozici asi sto.

Ukrajinská protiletadlová obrana minulý den údajně sestřelila nejméně 14 dalších ruských průzkumných dronů Orlan-10, informovalo v sobotu ukrajinské letectvo. Armáda obránců zřejmě také zničila sklad munice a asi 20 kusů vojenské techniky v Mykolajivské oblasti, uvedl generální štáb v pravidelné ranní zprávě.

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc. Součástí nového balíčku je dělostřelecká munice, radary a další vybavení. Oznámil to americký prezident Joe Biden. Částku pomoci neupřesnil, jeden z úředníků však agentuře Reuters řekl, že hodnota pomoci je v přepočtu 3,6 miliardy korun.

Pozůstalí po zesnulých námořnících křižníku Moskva zřejmě nedostanou od ruské vlády žádné peníze. Na sociální síti VKontakte to naznačila prokuratura ruského námořnictva. Otci jednoho ze zabitých vojáků napsala, že jeho syn a další námořníci, kteří při zničení Moskvy zahynuli, se oficiálně neúčastnili žádné vojenské operace. Loď se údajně potopila kvůli „nehodě“. Světová média i vlády však od počátku uvádějí, že křižník potopil zásah ukrajinských raket.