Snímky společnosti Maxar Technologies ukázaly několik řad hrobů ve čtyřech různých oblastech, z nichž každá měří téměř třicet metrů. Z přezkoumání snímků společnosti vyplývá, že nové hroby se objevily mezi 23. a 29. březnem. Vedle hřbitova je nyní více než 200 pohřebních míst.

Mariupolská městská rada ve svém prohlášení na Telegramu uvedla, že v masovém hrobě může být pohřbeno až devět tisíc civilistů. Rusové zde podle úřadů kopali nové jámy a plnili je mrtvolami každý den. Rada dodala, že má informace, podle nichž byla těla pohřbena v několika vrstvách. K dispozici nebylo žádné bezprostřední nezávislé ověření těchto tvrzení.

Nový Babyn Jar

Mariupol je hlavním cílem ruských jednoteky, které doufají, že si jeho obsazením zajistí pozemní cestu na Ruskem anektovaný Krym. Ukrajinští představitelé tvrdí, že od začátku invaze bylo v Mariupolu zabito nejméně dvacet tisíc lidí. Podle nich se masový hrob zdá být větší než ty objevené v Buči.

Nález masových hrobů vyvolal okamžité odsouzení ze strany ukrajinských představitelů a znovu zdůraznil přibývající a často skryté oběti války. Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko označil místo za „nový Babyn Jar“ s odkazem na jeden z největších masových hrobů v Evropě nacházející se na předměstí Kyjeva, kde nacisté v roce 1941 během druhé světové války zabili 33 tisíc Židů.

„V Mariupolu byl spáchán největší válečný zločin 21. století. Jedná se o nový Babyn Jar. Tehdy Hitler zabíjel Židy, Romy a Slovany. Nyní Putin ničí Ukrajince,“ uvedl Bojčenko v prohlášení městské rady. „Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom genocidu zastavili,“ dodal.

Petro Andrjuščenko, Bojčenkův poradce, na svém účtu na Facebooku napsal, že fotografie odrážejí „celý rozsah tragédie Mariupolu a nelidskost Rusů“ a představují „přímý důkaz válečných zločinů a pokusů o jejich zakrytí“.

Ruští představitelé se k fotografiím bezprostředně nevyjádřili.

Zakrytí důkazů o zvěrstvech

Starosta Bojčenko pro britský deník Guardian uvedl, že ruská nákladní auta sbírala mrtvoly z ulic přístavního města a převážela je do Manhuše, aby tak ukryla důkazy o tom, co nazval barbarskými válečnými zločiny. „Hřbitov se nachází poblíž čerpací stanice na levé straně okružní silnice. Rusové vykopali obrovské příkopy, široké třicet metrů. Vhazují do nich lidi,“ řekl.

Ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil vítězství ve zdevastovaném městě, ačkoliv jeho poradci přiznali, že v tamní ocelárně zůstávají vedle stovek civilistů ukryty tisíce ukrajinských bojovníků. Poslední obránci Mariupolu v současných dnech prohlašovali, že své zbraně nesloží, a slíbili boj až do konce. 

Objev masových hrobů v Manhuši přichází v době, kdy vyšetřovatelé na celé Ukrajině začínají s náročnou prací na identifikaci zabitých a dokumentování případných válečných zločinů. Masové hroby byly nalezeny v mnoha městech poté, co se ruské síly stáhly z Kyjevské oblasti. Reportéři Washington Post zdokumentovali případy nevybíravého ostřelování civilních oblastí, mučení a hromadných poprav v Boroďance, Vorzeli, Moščunu a Makarivu.

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj varoval, že destrukce v Mariupolu je pravděpodobně podstatně většího rozsahu, protože intenzivní ostřelování srovnalo se zemí budovy a uvěznění civilisté zůstali bez základních potřeb, jako jsou potraviny a voda. Snahy o evakuaci zhruba 120 tisíců lidí, kteří se tam stále nacházejí, opakovaně selhaly. Ve čtvrtek se ale dle ukrajinských představitelů podařilo několika desítkám civilistů uniknout v konvoji autobusů a soukromých vozidel.

Ve čtvrtečním projevu Zelenskyj obvinil Rusy, že se snaží zakrýt zvěrstva, aby upevnili svou moc ve městě. Tvrdil, že ruské jednotky používají mobilní krematorium ke zničení těl, což znemožňuje zjistit, kolik lidí přesně zemřelo. 

„Okupanti vyvodili závěry z toho, jak svět reagoval na masakr v Buči. Nyní se Rusové snaží zakrýt stopy po válečných zločinech,“ řekl Zelenskyj. Další podrobnosti neuvedl a toto tvrzení nebylo možné nezávisle ověřit.