Zázračný kluk Carl Acutis je na cestě stát se svatým. Teenager narozený v Londýně byl před čtyřmi lety blahořečen, když vyléčil chlapce z vážné vrozené vady. Nyní mu papež uznal už druhý zázrak, který se díky jeho vlivu stal.

Vyléčení brazilského chlapce Mattheuse Vianneho před deseti lety podle portálu Sky News dosvědčil kněz a rodinný přítel. Trpěl vrozenou vadou slinivky a nedokázal tak v sobě udržet potravu. Když se však jednou dotkl Carlovy košile a řekl si „přestaň zvracet“, všechny problémy zmizely. V té době se Carlo stal nejmladším blahořečeným v moderní historii.

Vatikánský úřad před nedávnem radikálně upravil zastaralé normy o nadpřirozených jevech:

Vatikán vypadl nové normy týkající se nadpřirozených jevů. Ilustrační snímek
Plačící sochy a živí svatí? Vatikánu došla trpělivost, zpřísnil zkoumání zázraků

Druhý zázrak se stal před dvěma lety. Valeria Valverdeová z Kostariky při nehodě na kole utrpěla vážný úraz hlavy. List Independent doplňuje, že dívka podstoupila operaci a podle lékařů měla jen malou šanci na přežití. Její matka Liliana se začala modlit u hrobu Carla za vyléčení dcery. Ještě téhož dne začala Valeria sama dýchat, následujícího dne se dokázala pohnout a mluvit. CT vyšetření později ukázalo, že jako zázrakem přestala krvácet do mozku. Díky rehabilitacím se nyní její zdravotní stav zlepšuje.

První svatořečený mileniál

Na tom, že se stal zázrak, se shodl papež František s vedoucím vatikánského oddělení pro svatořečení, kardinálem Marcellem Semerarou. Druhým zázrakem je tak otevřená cesta ke svatořečení, které navazuje na blahořečení, jež bývá potvrzeno jedním zázrakem. Při prohlášení za svatého papež potvrzuje, že je daný člověk v nebi a patří mu úcta všech věřících. Také daná osoba dostane datum v církevním kalendáři.

Kdo byl Carlo Acutis?

Zdroj: Youtube

Kdy chlapce Vatikán svatořečí, zatím není jasné. Naopak jisté je, že se tim dnem stane prvním mileniálem, tedy člověkem narozeným v 80. letech až polovině 90. let, kterého papež prohlásí za světce katolické církve.

Šířil víru mezi mladými na internetu

Carlo se narodil v roce 1991 v Londýně, ale vyrůstal v Miláně. Jeho matka uvedla, že na mši začal pravidelně docházet v sedmi letech. K víře ho přivedla polská chůva. Později v životě dostal přezdívku „boží influencer“, kterou si vysloužil díky tomu, že šířil katolickou víru na internetu. Staral se o webové stránky katolických farností v Itálii, později i o vatikánskou akademii. Pár dní před smrtí zároveň spustil stránku, na které dokumentoval každý nahlášený eucharistický zázrak na světě.

Vzhledem k tomu, že Carlo virtuálně evangelizoval ostatní, tedy seznamoval lidi s Kristem a jeho učením, byl jmenován patronem loňského Světového dne mládeže v Lisabonu. Jeho stránky byly současně přeloženy do několika jazyků.

Mladík zemřel před osmnácti lety na leukémii. Rok po smrti bylo jeho tělo přivezeno do italského města Assisi, kde je v současnosti vystaveno společně s dalšími relikviemi.

Přečtete si o pětici nejzajímavějších zázraků, které udivily svět:

Jugoslávská letuška Vesna Vulovičová zázračně přežila pád letounu.
Zázraky, které udivily svět: létající muž, zmrtvýchvstání i přežití volného pádu

Svatým se může člověk stát buď tím, že dobrovolně zemřel mučednickou smrtí, způsobil zázrak nebo obětoval život pro záchranu ostatních. Poslední cestu ke svatořečení přidal papež teprve před sedmi lety. Křesťané, kteří položili svůj život za ostatní, podle papeže Františka následovali kroky a učení Ježíše. Takové lidi označil za hodné obdivu.

10 nevysvětlitelných zázraků podle WatchMojo:

Zdroj: Youtube