Válka se dotýká i těch nejzranitelnějších členů společnosti, dětí. Do školy se tento rok vrátí se strachem z dalšího bombardování a útoků ruských vojáků. Vzdělávací zařízení chtějí co nejrychleji postavit bunkry a protiatomové kryty, které by je měly ochránit.  

První školní den vyvolává tento rok na Ukrajině jak v studentech, tak v učitelích negativní pocity. Mnozí pedagogové musí s nastupujícím školním rokem čelit skutečnosti, že v případě útoku nedokážou žákům zajistit bezpečí. „Naše školy nejsou určeny k tomu, aby sloužily jako obranná zařízení," řekl CNN ukrajinský ombudsman pro vzdělávání Serhij Horbachov.

V předměstí Kyjeva, Irpinu, boje poničily část jedné z největších škol ve městě. Učí se v ní na 2 400 dětí od šesti do sedmnácti let. Zničené vzdělávací zařízení dávají lidé pomalu dohromady a s pomocí Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) obnovují protiatomový kryt. „Děláme to tak, aby tam bylo bezpečno a příjemně, aby se děti nebály a rodiče byli klidní," uvedl ředitel školy Ivan Ptashnyk.

Dětem chybí vybavení a kontakt

Po propuknutí války se Ukrajina rychle přeorientovala na online výuku. Problém ale představuje jak nemožnost přístupu k vysokorychlostního internetu, tak nedostatek elektronických zařízení. Aby mohli studenti a učitelé pokračovat ve výuce, je třeba ještě 203 tisíc tabletů a 165 tisíc notebooků. Válka poškodila na 2300 škol, přičemž skoro šedesát procent všech škol a univerzit nebude v září připraveno obnovit prezenční výuku, uvedl ministr školství Serhij Škarlet.

Ukrajinský ombudsman přiznal, že akademický rok začne ve velmi obtížných a nepředvídatelných podmínkách. Někteří z rodičů, kteří žijí v blízkosti východní fronty, kvůli riziku dělostřeleckých útoků své děti do škol ani posílat nechtějí a raději se rozhodli pro online výuku.

Válka zasáhla do všech aspektů života dětí. Přerušila jim možnost přirozené socializace při výuce a odepřela základní právo na studium. „Pro malé děti, pro prvňáčky je živý kontakt s dospělým kriticky nutný. Děti se musí spoustu věcí naučit v kontaktu nejen s dospělými, ale také s vrstevníky. Toho lze velmi těžko dosáhnout ve vzdálené formě," řekl Horbachov. Strach z války ovlivnil i schopnost učit se a u učitelů probouzí úzkost kvůli zvýšené odpovědnosti vůči dětem.

Hluboká mezera ve znalostech

Táhnoucí se konflikt v kombinaci s covidem má za následek vekou mezeru ve znalostech ukrajinských studentů. Nejenže panuje dvou a půl letý rozdíl mezi žáky z venkovských oblastí a jejich vrstevníky ve větších ukrajinských městech, ale také jsou průměrné dovednosti patnáctiletých studentů z Ukrajiny nižší než v mnoha státech v EU. „Mnoho lidí na Ukrajině si nemůže dovolit další pomoc pro své děti – doučování, placenou akademickou podporu – takže se bojím pomyslet na počet měsíců nebo možná i let učení, které ukrajinské děti ztratily,“ uvedla vedoucí vzdělávací neziskové organizace Teach For Ukraine Oksana Matiiash.

Válečný konflikt měl dopad také na proměnu učebnic. Z programů zahraniční literatury byli vyřazeni ruští a běloruští autoři a úpravy se dočkaly také světové dějiny. Kromě toho na žádné ukrajinské škole není možná výuka ruského jazyka. Naopak ve školách v Ruskem okupovaných oblastech byly ukrajinský jazyk a historie z výukových programů úplně vyřazeny.

„Nejdůležitější je vrátit děti do rutiny, odvést je od hrůz války a znovu vidět hodnotu ve vzdělání,“ uvedla Matiiash a dodala, že musí ve školách zajistit řádné protiatomové kryty, aby děti mohly dále studovat bez obav o svou bezpečnost.

Jaká je podle UNICEF válka na Ukrajině pro děti?

| Video: Youtube

Iniciativa má pomoct bezpečnému vzdělání dětí

Vojenský konflikt si na dětech vybírá svou daň. Od začátku války zemřelo 361 dětí a 1072 jich bylo zraněno. Podle červnového průzkumu pak bylo válkou postiženo téměř šest milionu dětí školního věku žijících na Ukrajině. Portál Reliefweb doplňuje, že válka vedla k útěků téměř 665 tisíc studentů a pětadvaceti tisíc pedagogů. Ke květnu tohoto roku obnovilo výuku přibližně šestaosmdesát procent ukrajinských škol, ale téměř výhradně prostřednictvím online metody.

V srpnu zároveň odstartuje společná iniciativa mezi Ministerstvem školství a věd Ukrajiny a UNICEF nazvaná Back to Learning Together na podporu dětí v novém školním roce. Má zajistit jak materiály k vzdělávání, rekonstrukci škol a budování protileteckých krytů, tak posílení odolností dětí a jejich rodin.