Častější znásilnění, pronásledování, domácí násilí a obtěžování. V posledních letech začínají dívky a ženy v Anglii a Walesu vůči sobě stále více zažívat různé formy agresivního chování.
V rozsáhlé první národní analýze zaměřené čistě na násilí proti ženám a dívkám (VAWG) příslušníci Národní rady policejních náčelníků a Policejní akademie zveřejnili šokující statistiky. V sedmdesátistránkové analýze zmínili, že se od roku 2018 do 2023 zvýšil počet znásilnění, pronásledování, obtěžování, ale i domácího násilí na ženách o 37 procent.
Milion trestných činů za rok
V Anglii a Walesu dojde podle zprávy ke třem tisícům případů násilí proti ženám každý den. Během jediného roku jich odborníci evidují více než milion, což je pětina všech trestných činů v Anglii a Walesu.
V období mezi roky 2022 a 2023 bylo podle portálu CNN v zemích zaznamenáno více než sto tisíc znásilnění a jiných trestných činů, více než 400 tisíc napadení žen v domácím prostředí a více než 436 tisíc případů pronásledování a obtěžování žen.
Každá šestá vražda byla v Anglii a Walesu spojená s domácím násilím. Nejméně jedna z dvanácti žen se tak v těchto zemích stane každý rok obětí násilných trestných činů. Případů bude ale podle policistů daleko víc, ženy se je totiž často bojí nahlásit.
I děti se násilí nevyhnou
Průměrný věk obětí závažných trestných činů je 37 let. Za zmíněné období se ale také stalo přes 40 tisíc případů sexuálního zneužívání a vykořisťování dívek mezi 10 a 17 lety.
Mezi roky 2013 a 2022 se míra těchto trestných činů v uvedených zemích zvýšila o neuvěřitelných 435 procent. Portál Al-Džazíra doplnil, že se počet incidentů vyšplhal z dvaceti tisíc na více než 107 tisíc. V těchto případech je průměrný věk obětí třináct let. Podezřelí útočníci jsou ale většinou také děti, kterým je kolem 15 let.
Ženám pak podle statistik nejčastěji ublížili současní nebo bývalí partneři či blízcí lidé. Smutnou pravdou podle policistů zůstává, že i když se množství trestných činů proti ženám zvyšuje, ne vždy jsou pachatelé potrestáni. Ať už kvůli přeplněným věznicím, nebo váznoucím případům u soudů. Délka trestů za domácí násilí se dokonce od roku 2015 snížila o 45 procent.
Problém vězí v soudnictví
Kvůli alarmující situaci začalo britské ministerstvo vnitra brát VAWG jako hrozbu pro veřejnou bezpečnost celého národa. „Je to stav celonárodní nouze. Rozsah ohrožení žen a dívek je v této zemi obrovský. Říkáme tomu epidemie,“ citoval portál Sky News vedoucí pracovnici Národní rady pro oblast VAWG Maggie Blythovou.
Maggie Blythová o násilí na ženách:
Britská vláda loni zakročila v menší míře tak, že klasifikovala násilí spáchané na ženách a dívkách jako národní hrozbu pro veřejnou bezpečnost. Policistům také sdělila, že mají na tyto trestné činy reagovat stejně jako na terorismus nebo jiný závažný organizovaný zločin. To však podle Blythové nestačí. Podle ní je nutné, aby vláda začala řešit současné problémy v systému trestního soudnictví, jenž je podle ní přetížený a dostatečně se nestará o oběti. Uvedla také, že se všichni musí jako společnost posunout dopředu a přestat akceptovat násilí páchané na dívkách a ženách jako nevyhnutelné.
Francie i Německo
S velkým množstvím trestných činů zaměřených proti ženám bojují i další evropské země. Příkladem je Francie, kde bylo v roce 2022 nahlášeno více než 244 tisíc obětí domácího násilí, z čehož 87 procent tvořily ženy. Představuje to 95procentní nárůst od roku 2017. Podle ještě staršího měřítka se už 53 procent Francouzek setkalo se sexuálním obtěžováním.
Jeden z případů brutálního znásilnění řešili francouzští policisté před rokem. Teprve osmnáctiletý Oumar N. vnikl do bytu devětadvacetileté ženy, kterou znásilnil, mimo jiné násadou od koštěte. Lékaři a přítomní policisté byli intenzitou násilí šokováni. Francii před několika měsíci pobouřilo i hromadné znásilnění dvanáctileté židovské dívky, které vyvolalo rozsáhlé protesty související se strachem ze zvyšujícího se antisemitismu v zemi. Násilí a brutální vraždy žen řeší také policie v Německu či Portugalsku.