Dlouhé, někde i hodinové fronty stáli v neděli večer Rusové před provozovnami McDonald's, které se tento víkend otevřely v Rusku naposledy. O půlnoci také v Rusku skončila i oblíbená sociální síť Instagram, kterou používalo 80 miliónů Rusů. Tu zakázal ruský cenzurní úřad, který v minulých dnech vypnul například i Facebook a zakázal všechny nezávislejší sdělovací prostředky. 

Kvůli pádu kurzu hluboko pod sto rublů za dolar zdražilo všechno dovozové zboží, které se ještě koupit dá. Z oblečení, nábytku nebo mobilů si už Rusové koupí jen čínské výrobky, a i ty už citelně zdražily.

Vladimir Putin na fotografii z roku 2022.
Spekulace o zdraví Putina. Má poškozený mozek, tvrdí zpravodajské služby

Obrovským problémem se stává koupě auta, protože zahraniční automobilky v Rusku ukončily výrobu. A ty ruské, jako Lada, zjistily, že vyrábět nemohou, protože jim chybí západní díly, které není čím nahradit.

Obrovský pád dosavadní životní úrovně a způsobu života vůbec zažívá hlavně ruská střední třída. Svět se jí téměř zcela uzavřel. A i dovolená v Turecku, jedna z posledních, s níž se dalo počítat, zdražila za dva týdny o třicet procent. Rychlým tempem stoupají ceny potravin a zužuje se sortiment.

Rusko přitom není v potravinách zdaleka soběstačné. Například pěstitelé brambor nemají co sázet, bramborovou sadbu dováželi z Německa. Nejméně o čtyřicet až sedmdesát procent zdražily Rusům za dva týdny také všechny prášky na praní, mýdla, pleny, nebo kosmetika.

Kvůli výpadkům dodávek, pádu kurzu rublu a dalším potížím hrozí bankrot 84 procentům ruských firem, zvláště menším a středním.

Znárodňování začalo

Obavy vyvolávají snahy ruské vlády zabavit majetek západním koncernům, které v Rusku pozastavily činnost. Hodnota západních investic se odhaduje na 750 miliard dolarů. Jenže jak varují mnozí ruští ekonomové, zestátnění ruským státem by firmy jen dovedlo k úpadku. A znamenalo by obrovský růst nezaměstnanosti.

S podobnými kroky už přitom Rusko začalo. Vladimir Putin podepsal výnos, kterým stát konfiskuje všechna západní letadla, která byla pořízena na leasing.

Vladimír Balaš.
Odborník na mezinárodní právo Vladimír Balaš: Putin by v Haagu dostal doživotí

Obrovské makroekonomické problémy má Rusko už nyní. Včera oznámilo, že svoje dluhy bude Moskva dál splácet ne v západní valutě, ale v rublech. Kvůli sankcím je na Západě zablokováno asi 300 miliard ruských valutových a zlatých rezerv. 

Ani třetí týden války se pak nespustila z obavy před katastrofálním pádem akcií moskevská burza.