V ranních hodinách se v některých městech znovu ozývaly sirény varující před útokem ze vzduchu. Ve městě Očtyrka v Sumské oblasti zahynulo šest lidí, mezi nimi i sedmileté děvče.

Útok na dětskou nemocnici

Silná střelba v západní části ukrajinského hlavního města Kyjeva v sobotu večer zabila šestiletého chlapce, který byl hospitalizován v dětské onkologické nemocnici Okhmatdyt. Další dva teenageři a dva dospělí byli zraněni. 

Jedno z dětí utrpělo těžké poranění končetin, druhé lehčí poranění končetin. V Kyjevě hlásili očití svědci ostřelování města několika raketomety, a to zejména v blízkosti dětské nemocnice, kde byly vidět stopy po granátech.

Voják zabil rodiče i dítě

Sobotní ráno bohužel přineslo další kruté zprávy, ruský voják v Kyjevě zastřelil malé děvče. Tajemník městské rady Kyjeva Volodymyr Bondarenko napsal na Facebooku: „Jmenovala se Polina a chodila do čtvrté třídy základní školy v Kyjevě. Dnes ráno ji a její rodiče zastřelil ruský seržant.“ Dva její sourozenci jsou nyní se zraněními na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích v Kyjevě.

V sobotu zabily nálety ruských útočníků na předměstí Mariupolu čtyři lidi. Mezi devíti zraněnými je i jedno dítě. Ruské síly také předevčírem zaútočily na mateřskou školu a sirotčinec, ve kterém se nacházelo přibližně padesát dětí.

Stíhací letoun MiG-29. Ilustrační foto.
Kyjevský přízrak. Hrdina nebo mýtus? Letecké eso dává Ukrajincům naději

Nový život

I ve válce se rodí děti a některé potřebují více péče, než jiné. Novorozenci z neonatologické jednotky intenzivní péče v dětské nemocnici v Dněpru na východní Ukrajině byli ve čtvrtek přemístěni do provizorního protileteckého krytu v nižším patře budovy. Video, kde se lékaři a sestry starají o čerstvě narozená miminka obletělo svět. Dněpr byl terčem raketových útoků hned ve čtvrtek ráno, nedlouho poté, co začala ruská invaze do země. 

Od začátku ruské invaze zahynulo podle deníku Kyiv Indipendent 240 civilistů. Organizace spojených národů (OSN) však odhaduje, že toto číslo bude daleko vyšší poté, co dojde k prohledání trosek.