„Dnes jsem měl poradu s velením našich ozbrojených sil a ministrem obrany Rustemem Umerovem. K výsledkům porady: vyměnil jsem šéfa generálního štábu. Novým náčelníkem generálního štábu jsem na návrh Oleksandra Syrského jmenoval generálmajora Anatolije Bargylevyče. Je to zkušený člověk, který chápe problémy této války a ukrajinské cíle,“ citoval prezidenta list Ukrajinska pravda na svém webu.

Ukrajinská armáda téměř dva roky od ruského útoku poprvé mění nejvyšší velení. Volodymyr Zelenskyj do jejího čela postavil Oleksandra Syrského:

Nový vrchní velitel ukrajinských vojsk Oleksandr Syrskyj
Kdo je Oleksandr Syrskyj: Velitel, jenž zachránil Kyjev, i věrný řezník z fronty

Zelenskyj poděkoval generálporučíkovi Šaptalovi za jeho službu během dvou válečných let. Bargylevyč dosud velel silám územní obrany, poznamenala agentura Unian. Dodala, že podle prezidentova vyjádření byli také vybráni zástupci nového hlavního velitele a nového náčelníka generálního štábu. Jde o profesionály, kteří se osvědčili v boji a kteří vědí, co ukrajinští vojáci potřebují, ujistil Zelenskyj s tím, že podepíše jejich jmenování.

V centru Kyjeva na náměstí Nezávislosti, zvaném Majdan, se v pátek demonstrovalo proti odvolání generála Zalužného, ale podle novinářů přišlo jen asi 100 až 150 lidí. Server BBC News charakterizoval protest jako „maličký“.