Půdy starých domů mohou skrývat různé poklady, aniž by o tom současní majitelé měli tušení. Příkladem je nyní anglická rodina z hrabství Warwickshire. Ta podle stanice BBC totiž nalezla dopis, který 15. března 1955 poslal šestiletý následník trůnu své babičce Elisabeth Bowes-Lyon, též známé jako královna matka Alžběta.

„Milá babičko, mrzí mě, že jsi nemocná. Doufám, že se brzy uzdravíš. Mám tě rád, Charles,“ bylo ručně napsáno ve vzkazu. Na hlavičkovém papíře Buckinghamského paláce byly také nakresleny barevné čmáranice a čtrnáct polibků.

Nález královských pamětihodností

Psaní našel 49letý správce farmy při vánočním vyklízení půdy v obydlí ve Stratfordu nad Avonou spolu s dalšími královskými pamětihodnostmi, které zůstaly desítky let bez povšimnutí.

„Až nyní jsme konečně měli čas se podívat do krabice, kterou nám dříve darovala má matka,“ sdělil deníku The Independent pan Stockdale, který si nepřál uvést křestní jméno. Vysvětlil, že krabice původně patřila jeho zesnulému dědečkovi Rolandu Stockdaleovi.

Staré domy neskrývají tajné místnosti jen ve filmech. Mají je mnohá panství. Ilustrační foto.
To nečekali. Pár si koupil 130 let starý dům, je plný tajných místností

Ten byl původně zemědělský dělník v anglickém městě Carlisle. Poté se přestěhoval do Londýna, kde získal práci u Metropolitní policie, a nakonec v padesátých letech minulého století pracoval pro královninu osobní ochranku.

Předpokládá se, že během své kariéry pracoval pro několik členů královské rodiny. Zemřel v roce 1983, když mu bylo sedmdesát let. Složku se vzpomínkami zdědil jeho syn, který ji pak před více než deseti lety předal své ženě.

Deník The Mirror napsal, že kromě dopisu byla v krabici také vzácná kopie královnina vánočního proslovu z roku 1956, který pronesla ze své pracovny v Sandringhamu, venkovského sídla královské rodiny v Norfolku. Dále se zde také našla korespondence mezi Rolandem Stockdalem a sluhou královny matky Williamem Tallonem, známým jako „Backstairs Billy“.

Král Charles a Camilla
Utajovaný syn krále Karla III. o sobě dal znovu vědět, jde ve stopách Harryho

Našla se i pohlednice odeslaná v roce 1983 a dopis manželce pana Stockdalea s kondolencí po jeho smrti, který byl napsaný na hlavičkovém papíře z Clarence House, což je dům používaný britskou královskou rodinou. „Součástí byl i královský jídelní lístek, pozvánka na ples na zámku Balmoral pro mou babičku, vzkaz podepsaný královnou matkou a pamětní brožura Jiřího VI. z Westminsteru z 21. října 1955,“ popsal nálezy současný majitel.

Princ CharlesPrinc CharlesZdroj: Deník/Racek Attila

„Vůbec netuším, jak se děda dostal k dopisu, který napsal král, když byl ještě chlapec,“ řekl pro The Independent. Dodal, že Roland Stockdale byl mužem, kterým příliš nemluvil, a už vůbec ne o své práci pro královskou rodinu. „Zjevně si ho ale vážili,“ pomyslel si.

Předměty se budou dražit

Spolu se svou manželkou byli z nálezu nadšení. „Páni, podívej se na to,“ vykřikla paní Stockdaleová na svého chotě, když poprvé spatřila schránku plnou cenností. „Sice nás to ohromilo, ale přesto jsme si nebyli jistí, jestli to někoho bude zajímat,“ připustil správce farmy.

Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou.
Operace Zlatá koule: Královská rodina chystá korunovaci Karla III. Bude skromná

Zájem o cennosti však projevila aukční síň Hansons Auctioneers sídlící v Derbyshire. „Jedná se o pozoruhodný nález. Obzvlášť, když rodina neměla ani tušení, co celou dobu opatrovala,“ sdělil BBC majitel aukčního domu Charles Hanson.

Očekává se, že prodej pamětihodností může dohromady vynést okolo čtyř tisíc liber, tedy přes sto tisíc korun. Nejcennější položkou je samozřejmě dopis Karla III., jehož cena se odhaduje na dva až tři tisíce liber.