„Dnes byla do Sevastopolu dopravena na záchranném remorkéru skupina 82 ukrajinských vojáků z Hadího ostrova, kteří složili zbraně a rozhodli se vrátit ke svým rodinám,“ prohlásil v sobotu Michail Jasnikov, označovaný za zástupce velitele ruské Černomořské flotily, zodpovědného za logistiku. Podle něj prý námořníci této flotily „rozhodnutí ukrajinských pohraničníků respektovali a vytvořili pro ně bezpečný koridor, aby se mohli stáhnout z prostoru operace“. 

„Po absolvování právních procedur a po dohodě s ukrajinskou stranou bude vojenský personál Ozbrojených sil Ukrajiny poslán autobusem domů na Ukrajinu,“ dodal zástupce flotily.

Podle ruského ministerstva obrany se všech 82 ukrajinských vojáků „vzdalo dobrovolně, odmítlo se nadále účastnit nepřátelských akcí a slíbilo, že se vrátí ke svým rodinám“.

Zajatci zřejmě přebíhají z místa na místo

Všechna tato vyjádření začala okamžitě široce citovat ruská média, která zveřejnila i záběry údajných zadržených pohraničníků v Sevastopolu při jejich nakládání do autobusu. Tyto záběry se objevily například v ruském státním federálním informačním kanále Rossia 24. 

| Video: Youtube

Jenže stejní „zajatí ukrajinští vojáci“ se ve zpravodajství ruských médiích objevili už několikrát, kdy měli být „zajati“ v úplně jiných částech Ukrajiny. Například u vesnice Petrovskoje v Luhanské oblasti. Také v tomto případě zveřejnil kanál Rossia 24 jejich záběry, konkrétně jejich údajné vykládání z korby vojenského nákladního vozu. Záběry odvysílal 24. února. 

| Video: Youtube

Při záběrech zblízka do tváře zajatců si lze všimnout, že minimálně jeden se objevuje v obou zpravodajských příspěvcích. V příspěvku z 24. února coby zajatec z vesnice Petrovskoje krátce hovoří, v záběrech z autobusu ze Sevastopolu se objevuje jen jako mlčenlivě sedící na jedné ze sedaček v pravé zadní části autobusu. 

Jde o stálou součást ruské propagandy

Podobné využití herců, kteří v ruském zpravodajství předstírají autentické aktéry skutečného dění na Ukrajině, není v ruské propagandě nic nového. Rusko je používalo i při ukrajinských událostech v roce 2014, kdy došlo ke svržení tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, na což tehdy poukázal mimo jiné britský list Daily Mail.

Ten informoval, že ruská televize využila ve svých zpravodajských příspěvcích o tom, že „normální Ukrajinci podporují Kreml“, opakovaně tutéž herečku, jež ovšem ztvárňovala různé role - jednou vystupovala jako „obyčejná žena v domácnosti z Oděsy, popisující teror od profašistických politiků, kteří se chopili moci“, podruhé jako „matka vojáka na barikádách v Kyjevě“, potřetí coby „obyvatelka Kyjeva“ a podobně.

„Ukrajinská média, která ji popisují jako ‚známou hostující herečku‘, říkají, že se také objevila na protestech v Sevastopolu na Krymu a Noročerkassku v Rusku,“ napsal v roce 2014 Daily Mail.

Podle analytika Romana Mácy z Institutu pro politiku a společnost, který se dlouhodobě zabývá tématem mediálních manipulací a dezinformací, se titíž herci objevují také často jako náhodné skupinky přihlížejících při návštěvách ruského prezidenta Vladimira Putina, kdy jednou představují například rybáře, jindy dělníky z továrny. Rovněž při rozhovorech ruských novinářů s údajnými „zajatými ukrajinskými diverzanty a teroristy“ jde podle něj o herce (například proto, že detailně popisují údajné útočné plány ukrajinské armády, které by ovšem ve skutečnosti jen těžko mohli znát). 

Osud pohraničníků z ostrova je otevřený

Ukrajinské vojenské námořnictvo uvedlo v pondělí 28. února odpoledne na svých oficiálních webových stránkách, že 26. února obdrželo informaci o tom, že na Hadím ostrově mohou být mrtví či zranění a že tam byla vyslána civilní loď Sapphire s humanitárním posláním pomoci obětem. Loď však podle ukrajinského námořnictva nelegálně zadrželi Rusové. 

„Nezákonné zabavení nebojující civilní lodi, která neplnila žádné vojenské úkoly, je porušením pravidel a zvyklostí války a mezinárodního humanitárního práva,“ uvedlo ukrajinské námořnictvo.

Ve zprávě dodalo, že požaduje od Ruské federace okamžité propuštění nelegálně zajatých občanů Ukrajiny, a současně připustilo, že pohraničníci z Hadího ostrova mohou být naživu. „Pokud jde o mariňáky a pohraničníky zajaté ruskými okupanty na Hadím ostrově, jsme velmi rádi, že se dozvídáme, že naši bratři jsou naživu a zdraví!“ stojí v této zprávě.

Protože však ruská vojska podle ukrajinského námořnictva kompletně zničila infrastrukturu ostrova, byla komunikace s ostrovem přerušena a všechny pokusy spojit se s tamějším personálem a zjistit jeho osud byly marné. Kvůli neustálému ostřelování válečnými loděmi a letadly Ruské federace nebylo podle ukrajinského námořnictva možné poslat pomoc. „Chceme dodat, že nepřítel opět ukázal svou podstatu. A znovu dokázal, že v jeho činech a slovech není víra a pravda. A těšíme se na naše bratry a sestry z celého srdce,“ uvedlo ukrajinské námořnictvo.