„Při plnění těžkého úkolu, který mi byl uložen a kterému nyní věnuji zbytek svého svého života, prosím o vedení a pomoc všemohoucího boha,“ řekl v osobním prohlášení v druhé části nástupnického ceremoniálu Karel III. Zavázal se také, že bude následovat "inspirativního příkladu" své matky a pronesl formální přísahu o zachování Skotské církve.

Karel III. také schválil nařízení, podle kterého bude pohřeb královny Alžběty II. státním svátkem. Datum pohřbu dosud nebylo oznámeno, britská média nejčastěji píší o 19. září.

Královskou rodinu nyní čeká období smutku a přípravy na korunovaci. Té se Karel III. dočká až za několik měsíců, datum rovněž nebylo oznámeno. Podle tradic by se měla odehrát v londýnském Westminsterském opatství, kde se tato ceremonie koná už posledních 900 let. Korunovace královny Alžběty II. se konala 2. června 1953, 16 měsíců po jejím nástupu na trůn 6. února 1952, kdy zemřel její otec král Jiří VI.

Princ Charles, nyní nový britský panovník Karel III. při návratu do Buckinghamského paláce v pátek 9. září.
Maminko, děkuji ti. Král Karel III. vzdal hold Alžbětě a slíbil službu Británii

Oficiální prohlášení o smrti královny Alžběty II. a o nástupu Karla III. na britský trůn přečetl pověřený představitel poprvé veřejně z balkónu Svatojakubského paláce. Po oznámení napříč Británií zazněly salvy z děl. Prohlášení o nástupu nového vladaře se bude následně číst i v budově londýnské Královské burzy a na dalších místech země, včetně metropolí Skotska, Severního Irska a Walesu.

Stovky členů

Nástupnická rada se sešla v 11:00 SELČ ve Svatojakubském paláci v Londýně. Účastnit jejího zasedání se mohou všichni členové Státní rady (Privy Council), který je hlavním poradním orgánem panovníka. Tento orgán má ale nyní přes 700 členů, a tak byly vybrány pouze dvě stovky z nich, kteří byli na zasedání pozváni.

Mezi zúčastněnými byli i bývalí britští premiéři včetně Borise Johnsona, který odevzdal svou rezignaci ještě do rukou královny tento týden v úterý. Po jeho boku stáli i další expremiéři Konzervativní strany Theresa Mayová, David Cameron a John Major a labouristé Tony Blair a Gordon Brown. Přítomni byli i současní lídři opozice a nebo skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Po prohlášení Karla III. za nového krále plným sálem zaznělo oslavné „Bože, ochraňuj krále“. Labouristická poslankyně Angela Raynerová listu The Daily Telegraph řekla, že jednání Nástupnické rady bylo „mimořádným“ zážitkem, který člověk má jen jednou za život.

Princ George, princezna Charlotte a princ Louis v doprovodu svých rodičů vévody a vévodkyně z Cambridge.
Princové i královna choť. S úmrtím Alžběty II. čeká členy rodiny změna titulů

Premiérka Trussová dnes spolu s ministry v Dolní sněmovně britské parlamentu složila novému králi přísahu. „Zachovávat věrnost jeho veličenstvu králi Karlovi, jeho dědicům a nástupcům“ slíbil také sněmovní předseda Lindsay Hoyle a nejdéle sloužící poslanci. Přísahu panovníkovi skládají poslanci po zvolení, nový slib v případě nového monarchy zákon nevyžaduje. Všech 650 členů parlamentu tak ale v následujících dnech může učinit, pokud o to projeví zájem. Parlament v období smutku přerušil svou běžnou činnost, dnes se poslanci podobně jako v pátek sešli, aby vzdali hold královně.

Král se po oficiálním programu za jásotu davu shromážděným před londýnským sídlem panovníka vrátil autem ozdobeným královskou standartou do Buckinghamského paláce.