„Nyní se nacházíme mezi první a druhou ruskou obrannou linií,“ uvedl Tarnavskyj několik dní poté, co Kyjev oznámil symbolické vítězství, když znovudobyl obci Robotyne.

Tarnavskyj odhadl, že Rusko věnovalo 60 procent svého času a zdrojů na vybudování první obranné linie a pouze po 20 procent na druhou a třetí linii, protože Moskva neočekávala, že by se ukrajinské síly mohly dostat skrz.

Nyní, když bylo minové pole prolomeno, ztratili Rusové velkou část své výhody. „Mezi první a druhou linií obrany je velmi velký rozdíl,“ dodal Tarnavskyj.

Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Doněcké oblasti
Rusko přesouvá jednotky z Luhanské oblasti na jih, domnívají se analytici

Rozsáhlé minové pole zastavilo ukrajinské jednotky na několik týdnů, zatímco vojáci pomalu pěšky čistili útočnou trasu. Ruské jednotky zatím „jen stály a čekaly na ukrajinskou armádu“, uvedl generál.

Podle agentury AFP se zdá, že rozhovor je součástí ukrajinské snahy rázně odmítnout kritiku zaznívající z některých míst na Západě, podle které je protiofenzíva zahájená v červnu s cílem získat zpět území dobytá Moskvou příliš pomalá. Kritiku v posledních dnech odmítli i prezident Volodymyr Zelenskyj či ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Vojáky zdrželo zaminované území

Zdánlivě pomalý vojenský pokrok během léta posílil hlasy, které vyzývaly k jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o ukončení války. Tento postoj byl ostře odmítnut na Ukrajině, kde se mnozí domnívají, že pouze úplná porážka Ruska zabrání další invazi.

Tarnavskyj vysvětlil, že ukrajinská armáda se zdržela v protiofenzívě, protože „strávila více času, než se očekávalo, odminováním území“ obsazených Rusy. „Evakuace zraněných pro nás byla bohužel obtížná. A to také zkomplikovalo náš postup,“ dodal a přiznal, že Kyjev utrpěl značné ztráty.

Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům
Na Oděskou oblast zaútočily drony. Zranění utrpěli dva lidé, ohlásila Ukrajina

Tarnavskyj kritiku také odmítl s tím, že raději hodnotí práci, až když je hotová, a poděkoval Británii a dalším spojencům za podporu ve formě výcviku a zbraní, včetně tanků.

„Nepřítel čerpá své rezervy nejen na Ukrajině, ale i v Rusku. Dříve nebo později Rusům dojdou jejich nejlepší vojáci. To nám dá příležitost zaútočit na ně více a rychleji,“ řekl generál. „Všechno teprve přijde,“ dodal.

Generál připustil ztrátu nejlepších vojáků

Na otázku ohledně pomalého postupu při prolamování ruských linií v další ofenzívě dále na východ odpověděl, že má jiné cíle, a dodal, že Ukrajina připravuje další překvapivé ofenzívy, aby vyčerpala síly Moskvy.

„Čím blíže jsme k vítězství, tím je to obtížnější. A proč tomu tak je? Protože bohužel ztrácíme naše nejsilnější a nejlepší vojáky,“ vysvětlil. „Nyní se musíme soustředit na určité oblasti a dokončit práci. Bez ohledu na to, jak je to pro každého z nás těžké,“ dodal.