Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Moskvu ke konstruktivnímu jednání o míru. „Je čas na setkání, je čas jednat,“ řekl Zelenskyj, podle kterého je to jediná šance Rusů minimalizovat škody způsobené jejich vlastními chybami.

Sankce podle Zelenského Rusko ničí. „Navíc si vytváříme spojence, kteří byli dříve považovaní za neutrální. Vždycky ale budeme spoléhat na vyjednávání. Od začátku jsme navrhovali dialog a mírové řešení,“ řekl ukrajinský prezident.

Rusové jsou navíc dosavadním průběhem bojů zaskočeni. Podle britského ministerstva obrany dosud Kreml nedosáhl svých původních cílů a je zaskočen rozsahem a urputností ukrajinské obrany. „Rusko bylo přinuceno ke změně strategie a teď volí cestu destrukce,“ soudí britský úřad.

Ruský prezident Vladimir Putin představil podle CNN několik bodů, které jsou podle něj nutné pro uzavření mírové dohody. Patří mezi ně neutralita Ukrajiny a s ní spojené zřeknutí se úsilí o vstup do NATO, odzbrojení Ukrajiny a vzájemné bezpečnostní záruky po vzoru Rakouska, proces který Putin nazývá denacifikací země, ale také odstranění překážek pro užívání ruského jazyka v zemi.

Kyjev čelí kromě ruské armády ještě další hrozbě. Hladina řeky Irpiň nebezpečně stoupla, jedna z vesnic na okraji města je podle oblastního zastupitelstva již zatopena.

Online reportáž

Civilisté a válka

V Mariupolu pokračuje pátrání po lidech v troskách bombardovaného divadla. Záchranáři doposud vyprostili 130 přeživších. Pod sutinami podle prezidenta Volodymyra Zelenského mohou být stále uvězněny stovky lidí.

Guvernér Luhanské oblasti Sergej Gajdaj oznámil, že po dohodě s ruskou armádou bude v sobotu otevřen humanitární koridor, který umožní evakuaci několika měst. „Začne evakuace obyvatel a těm, kteří zůstanou, bude dovezeno jídlo, voda a léky. Koridor byl domluven na nejvyšší úrovni, takže věřím, že ho Rusové budou respektovat,“ doplnil.

Mezi uprchlíky z Ukrajiny jsou i starší lidé
V tělocvičnách končí i ukrajinští senioři. Pro starší je to mnohem náročnější

Dočasné příměří začalo v sobotu platit v Záporoží, městě s největší jadernou elektrárnou na území Evropy. Místní samospráva uvedla, že klid zbraní nastane s úderem 15. hodiny SEČ a potrvá až do pondělního rána. Další detaily nezveřejnila.

Z ukrajinských měst se dnes podařilo prostřednictvím humanitárních koridorů evakuovat 6623 lidí. Informoval o tom zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Je to mnohem méně osob než v pátek, kdy jich bylo evakuováno přes 9000. Podle Tymošenka opustilo dnes celkem 4128 lidí obléhaný Mariupol, zatímco v pátek jich bylo asi 5000.

Stále přibývá lidí, kteří z Ukrajiny kvůli válce uprchli. Hranice Polska překročilo podle tamní pohraniční stráže od počátku Ruské invaze na Ukrajinu již 2 041 391 lidí, celkem pak ze země podle OSN odešlo přes tři miliony lidí.

Celkem z Ukrajiny od začátku války uprchlo zrhuba 1,5 milionu dětí. Ty podle fondu UNICEF čelí nebezpečí obchodování s lidmi. „Válka na ukrajině vedla k masivnímu vylidnění a velkým vlnám uprchlíků. Tyto podmínky mohou vést k razantnímu nárůstu obchodování lidmi a způsobit v oblasti ochrany dětí krizi,“ uvedl šéf UNICEF pro Evropu a střední Asii Afshan Khan.

Běloruští železničáři zablokovali podle poradce Svetlany Cichanouské Franka Viačorky železniční spojení s Ukrajinou, aby tudy nemohlo proudit ruské vybavení. Informaci podle ní potvrdil také šéf ukrajinských železnic.

Na fotografii pořízené z videa Roskosmosu z 18. března 2022 jsou nově příchozí ruští kosmonauti na ISS ve žlutých oblecích Oleg Artěmjev (uprostřed), Denis Мatvejev (vpravo) a Sergej Korsakov
Překvapení na ISS: Ruští astronauti si oblékli uniformy v ukrajinských barvách

Rusové podle mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Olega Nikolenka začali verbovat lidi žijící v smozvané Donbaské lidové republice. „Jde o závažné porušení mezinárodního práva, včetně Ženevské úmluvy. Seznam ruských válečných zločinů se rozrůstá,“ napsal na sociálních sítích.

Varování Číně a sankce

Zdroj: Deník

Americký prezident Joe Biden varoval svého čínského protějška Si Ťin-pchinga před jakoukoli formou pomoci Rusku ve válce. „Prezident upozornil, jaké následky by měla čínská materiální pomoc Rusku, které brutálně útočí na ukrajinská města a civilisty. Je to něco, co bude bedlivě sledovat celý svět,“ uvedla tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Polsko navrhlo Evropské unii, aby zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem. Uvedl to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Západní země nyní rozsáhlými sankcemi reagují na útok ruských vojsk na Ukrajinu, EU tento týden uvedla do praxe už čtvrtý balík sankcí proti Rusku.