Jedna z ruských jednotek v Charkovské oblasti odmítla kvůli utrpěným ztrátám pokračovat v bojích, tvrdí ukrajinský generální štáb. Má jít o motorizovanou jednotku, která je součástí ruské 1. armády.

V Severodoněcku byla při ostřelování zničena sportovní hala pro pět tisíc diváků. „Neodpustíme vám,“ vzkázal Rusům šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdaj, podle kterého byl stadion symbolem města a téměř padesátileté historie sportovního a kulturního vývoje.

Město Cherson na jihu Ukrajiny trpí nedostatkem léčiv. V Mariupolu zase hrozí propuknutí epidemie cholery, již se objevilo několik ojedinělých případů. Tvrdí to zpráva britského ministerstva obrany.

Online reportáž

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, kterého podle svých slov informoval o situaci na frontě a státníci spolu probrali další podporu ukrajinské obrany nebo bezpečnostní záruky. „Zvláštní pozornost jsme věnovali ukrajinské cestě do EU, koordinujeme (spolu) kroky,“ napsal na twitteru.

Podle francouzské vlády Zelenskyj a Macron probírali během čtvrtečního telefonátu mimo jiné humanitární a vojenskou podporu, uvedla stanice CNN. Francouzský prezident řekl, že jeho země "zůstane mobilizována, aby vyhověla potřebám Ukrajiny, včetně těžkých zbraní." Lídři se dohodli, že zůstanou v kontaktu i s ohledem na snahu Ukrajiny vstoupit do Evropské unie.

Kancelář ruského prezidenta Vladimira Putina obdržela za čtyři měsíce letošního roku téměř 1,2 milionu stížností na ministerstvo obrany, což souvisí s válkou na Ukrajině, upozornil investigativní web Važnyje istorii. Desetitisíce stížností se týkají problémů s hledáním příbuzných pohřešovaných ve válce.

Dva Britové a Maročan, kteří byli separatisty odsouzeni k trestu smrti za boj v ukrajinských řadách
Politický proces, tvrdí Západ. Kdo jsou Britové odsouzení k trestu smrti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při dnešním setkání s britským ministrem obrany Benem Wallacem poděkoval Británii, že zůstává jedním z největších západních podporovatelů Ukrajiny. Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek podle deníku The Guardian řekl, že ani rostoucí životní náklady v Británii by neměly zemi zabránit, aby pokračovala v pomoci Kyjevu, a v pondělí Wallace avizoval další dodávky zbraní na Ukrajinu.

„Válka zdůrazňuje, kdo jsou naši přátelé, nejen strategičtí, ale opravdoví. A věřím tomu, že Británie je přítel,“ řekl Zelenskyj po setkání s Wallacem ve videoprohlášení na sociální síti telegram.