Ruská vojska na Ukrajině přislíbila od 8:00 SEČ zastavit palbu, aby umožnila průchod humanitárními koridory z měst Mariupol a Volnovacha. Zástupci městské správy přístupu Mariupol posléze doplnili, že civilisté budou moci z města odcházet mezi 10:00 a 15:00 SEČ. Během sobotního dopoledne se však objevily zprávy, že Rusové nedodržují dohodnuté příměří na celé evakuační trase. Úřady v Mariupolu proto evakuaci civilního obyvatelstva musely odložit.

Ze zhruba šedesátitisícového ukrajinského města Irpiň se tisíce lidí snaží uprchnout do Kyjeva. Město, které se nachází zhruba 25 kilometrů od ukrajinské metropole, ostřeluje ruská armáda a část obyvatel nemá přístup k tekoucí vodě, elektřině či plynu. Odchod lidí ztěžuje demolice mostu, kterou provedla ukrajinská armáda, aby zpomalila postup ruských jednotek.

Online reportáž

Rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou budou pokračovat třetím kolem v pondělí. Na svém facebookovém účtu o tom informoval jeden ze členů ukrajinského vyjednávacího týmu, předseda poslaneckého klubu vládní strany Sluha národa David Arachamija.

Izraelský premiér Naftali Bennett se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby projednali situaci na Ukrajině. Předseda izraelské vlády po schůzi telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Šlo o první návštěvu zahraničního lídra v Moskvě od minulého týdne, kdy ruské jednotky zahájily invazi na Ukrajinu.

Podle britského premiéra Borise Johnsona ruský prezident Vladimir Putin ve své válce proti Ukrajině ještě přitvrdí, protože nevidí jinou cestu ze slepé uličky než ničení, které promění v popel nevinná evropská města. Varoval před tím v rozhovoru, který poskytl německému týdeníku Welt am Sonntag, italskému deníku La Repubblica a španělskému listu El País. Putina v rozhovoru přirovnal k někdejšímu srbskému vůdci Slobodanu Miloševičovi, který zemřel v cele mezinárodního soudu pro válečné zločiny.

Ukrajinské letectvo má i po více než týdnu od začátku ruské invaze nadále k dispozici „značnou většinu“ svých letadel a vrtulníků. Disponuje stále také bezpilotními letouny a systémy protivzdušné obrany s raketami země-vzduch, řekl při pravidelném brífinku médiím nejmenovaný vysoký činitel amerického ministerstva obrany.

Situace v ukrajinském městě Borodjanka
Rusové obsadili psychiatrickou léčebnu. Nachází se v ní několik stovek pacientů

Do vlasti se vrátilo 66 224 Ukrajinců, aby se zapojili do bojů proti ruské armádě. Na twitteru to napsal ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. „Tolik mužů se vrátilo do současné chvíle ze zahraničí, aby chránili svoji zemi před tou hordou. To je 12 dalších motivovaných bojových brigád! Ukrajinci, jste nezdolní,“ uvedl Reznikov.

Denis Kirejev, jeden z ukrajinských vyjednavačů při jednáních s Ruskem, byl při pokusu o zatčení zastřelen ukrajinskou civilní kontrarozvědkou SBU. Kirejev byl podezřelý z vlastizrady, napsala Ukrainskaja pravda.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přes noc kritizoval NATO kvůli tomu, že odmítá zavést bezletovou zónu nad jeho zemí, čímž podle něj aliance umožňuje Rusku dále bombardovat ukrajinská města. „S vědomím, že nové údery a oběti jsou nevyhnutelné, se NATO záměrně rozhodlo neuzavřít oblohu nad Ukrajinou,“ uvedl v pátečním videoposelství Zelenskyj.

Od začátku ruského útoku na Ukrajinu z této země uprchlo do zahraničí zhruba 1,5 milionu lidí, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

V Římě vyšly na protest proti ruskému vpádu na Ukrajinu do ulic desetitisíce lidí. Podle odhadu policie se na demonstraci na náměstí u Lateránské baziliky sešlo asi 25 tisííc účastníků. Tisíce lidí se zapojily do manifestací v německém Hamburku, Mnichově a Düsseldorfu, napsala agentura DPA.

Cenzura a zákazy 

Rusko zavádí tvrdou cenzuru informací o válce na Ukrajině. V pátek došlo k přijetí zákona, který zakazuje veškeré „fake news“ o ruské armádě a těm, kteří budou zveřejňovat informace odlišné od těch z oficiálních vládních zdrojů, hrozí až 15 let vězení.

V pátek odpoledne ruské úřady v zemi zakázaly sociální sítě Twitter a Facebook. Večer se pak objevily zprávy o tom, že v Rusku nefunguje ani YouTube, zřejmě nejpopulárnější platforma pro sdílení videí.

Situace na slovensko-ukrajinské hranici
Unie pomůže Česku a Polsku s Ukrajinci. Mohou požádat o ochranu kdekoli v EU

Ruské aerolinky Aeroflot ruší od 8. března všechny lety do zahraničních destinací. Jedinou výjimkou je Bělorusko, oznámila firma podle ruské agentury TASS. Rozhodnutí vejde v platnost od pondělních 22:00 SEČ a vedly k němu „okolnosti, které brání provozování letů“, uvedla největší ruská letecká společnost, podle níž vnitrostátní spoje zůstanou zachovány.

Odchod známých značek z Ruska

Sociální síť Telegram, která je v Rusku či na Ukrajině populárnější než Facebook či Twitter, zablokuje ruským státním médiím možnost využívat její platformu v Evropě. Telegram tak následuje rozhodnutí Facebooku, Twitteru, TikTiku nebo YouTube. Rozhodnutí se zatím dotkne televize RT.

Zdroj: Deník

Všech svých 124 obchodů v Rusku uzavře francouzský prodejce luxusního zboží LVMH, pod kterého spadají značky Louis Vuitton, Givenchy nebo Dior.

O zastavení dodávek telefonů, ale také například čipů do Ruska rozhodla nově také společnost Samsung. Následovala tak kroky firem jako Apple či Microsoft, které podobné rozhodnutí učinily již v předchozích dnech.

Své služby v Rusku přestal nabízet i americký poskytovatel platebních služeb PayPal Holdings. Vedení společnosti zároveň odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu. 

Německé stanice ARD a ZDF se rozhodly zastavit vysílání z Ruska kvůli novému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření jiných než oficiálních informací o ruské armádě.

Italská policie pak oznámila, že zabavila jachtu patřící ruskému oligarchovi Alexeji Mordašovovi, který se dostal na seznam osob, jimž EU v rámci protiruských sankcí zmrazila majetky.

Situace v Česku

V pátek se v Česku ohlásilo cizinecké policii zhruba 5400 uprchlíků z Ukrajiny. Počet nahlášených byl nižší než v předchozích třech dnech. Vyplývá to z informací, které  na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Celkem je nahlášených lidí prchajících před ruskou invazí podle vnitra 38 505. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ale již v pátek řekl médiím, že podle odhadů je v Česku už přes padesát tisíc uprchlíků z Ukrajiny.