Ukrajinský prezident opět hovořil o aktuální situaci s americkým prostějškem. „V rámci stálého dialogu jsem měl další rozhovor s prezidentem Spojených států,“ napsal Zelenskyj na twitteru.

Telefonát trval asi půl hodiny. Biden zdůraznil kroky, které USA podnikají proti Rusku, uvítal rozhodnutí platebních společností Visa a Mastercard ukončit své operace v Rusku a poukázal na to, že jeho administrativa zvyšuje bezpečnostní, humanitární a ekonomickou pomoc Ukrajině a úzce spolupracuje s Kongresem na zajištění dalších financí pro Ukrajinu, napsala agentura Reuters s odvoláním na vyjádření Bílého domu.

Spojené státy mají „velmi důvěryhodné zprávy“ o záměrných ruských útocích na civilisty na Ukrajině, oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken. V pořadu stanice CNN uvedl, že Washington tyto zprávy schraňuje, aby mohl podpořit případné vyšetřování možných válečných zločinů. Moskva tvrdí, že na Ukrajině cílí výhradně na vojenské objekty a infrastrukturu.

Online reportáž

Podle ukrajinského generálního štábu se Rusové nyní soustředí na obklíčení Kyjeva, Charkova a Mykolajiva a vytvoření pozemního koridoru z Ruska na anektovaný Krym. Ukrajina se rovněž domnívá, že ruští vojáci chtějí obsadit přehradu Kanivské vodní elektrárny, jež je součástí kaskády na Dněpru.

Pokračuje dělostřelecké ostřelování obklíčeného přístavu Mariupol. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdí, že jednotky separatistické Doněcké lidové republiky ovládly čtvrť Staryj Krym na severozápadě města. Ani druhý pokus o vytvoření humanitárního koridoru se nezdařil. Dočasné příměří mělo v neděli umožnit evakuaci části obyvatel města, podle ukrajinského ministra vnitra Antona Heraščenka však ruské ostřelování pokračovalo.

Poničený dům ve městě Irpiň
Rusko se na Ukrajině zaměřuje na obydlené oblasti, všímá si britská rozvědka

Za deset dní od vypuknutí bojů na Ukrajině uteklo do sousedních zemí již přes 1,5 milionu lidí, oznámil vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. Jedná se podle něj o nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi v Evropě od konce druhé světové války.  Nejvíce lidí míří do Polska, které přijalo přes 922 tisíc uprchlíků. Cizinecké policii v Česku se ohlásilo přes 42 tisíc uprchlíků. 

Papež František odmítl ruské tvrzení, že na Ukrajině provádí „speciální vojenskou operaci“. Konflikt nazval válkou a Ukrajinu označil za „zemi mučedníků“, ve které „tečou potoky slz a krve“. Informovala o tom agentura Reuters.

„Na Ukrajině tečou potoky krve a slz. Není to vojenská operace, ale válka, která vede ke smrti, zkáze a utrpení,“ uvedl papež při svém pravidelném týdenním požehnání poutníkům na Svatopetrském náměstí. „Počet obětí neustále narůstá, na útěku jsou zejména matky s dětmi. Potřeba humanitární pomoci pro tuto zemi mučedníků každou hodinou narůstá,“ dodal František.

Policie v Rusku při protestech proti invazi na Ukrajinu zadržela okolo 3500 lidí, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo vnitra. Protestů se podle něj účastnilo na 5200 lidí po celé zemi, zejména v Moskvě a Petrohradě. Projekt OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy, dříve hovořil o 2500 zadržených.

Visa a Mastercard v Rusku končí

Společnost Visa uvedla, že kvůli invazi na Ukrajinu pozastavuje operace v Rusku a že v příštích dnech bude spolupracovat se svými klienty a partnery na zastavení všech transakcí v Rusku. Karty Visa vydané finančními institucemi mimo Rusko již nebudou v Rusku fungovat, uvedla společnost v prohlášení podle agentury Reuters.

Pasažéři čekají na odjezd vlaku, 4. března 2022 v Mostyska (Ukrajina). Podle Organizace spojených národů (OSN) od začátku ruské vojenské agrese uprchl z Ukrajiny do sousedních zemí nejméně jeden milion lidí
Jedenáctiletý Ukrajinec dorazil na hranice úplně sám, měl jen igelitku a pas

Obdobně americká platební společnost Mastercard podle téže agentury uvedla, že karty vydané ruskými bankami již nebudou podporovány sítí Mastercard a že jakákoli karta Mastercard vydaná mimo Rusko nebude fungovat u ruských obchodníků nebo bankomatů.

Řadoví Rusové v minulých dnech stáli v dlouhých frontách před bankomaty v obavách, že sankce povedou k nedostatku hotovosti.

Zdroj: DeníkSe svým vysíláním v Rusku prozatím končí i americká rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Uvedla to ruská státní agentura TASS s tím, že stanice tento krok odůvodnila postupem místních úřadů, usilujících o bankrot ruské pobočky RFE/RL, a také zvýšením policejního tlaku na novináře. Kvůli informování o ruské invazi na Ukrajině cenzorní úřad již dříve zablokoval přístup k internetové stránce stanice.

Ruský parlament v pátek schválil zavedení trestní odpovědnosti v podobě až 15 let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím. Novela zavádí do trestního zákona nové ustanovení o veřejném šíření vědomě lživých informací o použití ozbrojených sil při obraně zájmů Ruska a jeho občanů.

Zatýkání demonstrantů v Petrohradu
Rusové opět protestovali proti válce. Policie zadržela 3500 lidí, uvedla Moskva

Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok kvůli novému zákonu omezila své služby v Rusku. Dokud nevyhodnotí důsledky zákona, nebudou moci uživatelé v Rusku uskutečňovat živé přenosy a vkládat videonahrávky. Streamovací služba Netflix následně oznámila, že v Rusku kompletně zastavuje své fungování. 

Druhá největší ruská banka VTB se chystá ukončit své aktivity v Evropě poté, co ji tvrdě zasáhly sankce zavedené západními zeměmi kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Informoval o tom dnes list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Podle běloruské nezávislé televize Nexta, která se odvolává na dokument ruské vlády, zahájilo Rusko přípravy na odpojení od globálního internetu. Všechny domény a servery se musejí nejpozději do pátku přesunout do ruské zóny. 

Česká reakce 

Ministerstvo obrany ČR eviduje 284 žádostí o zapojení se do ukrajinských ozbrojených sil, uvedla na dotaz ČTK vedoucí tiskového oddělení Jana Zechmeisterová. Počet českých obyvatel, kteří chtějí pomoci ukrajinské armádě v boji s ruskou invazí, tak v porovnání se středečními údaji ministerstva vzrostl zhruba na trojnásobek. Zároveň ale odpovídá počtu zájemců, kteří se s žádostí o prezidentskou výjimku pro zapojení do cizí armády obrátili do středy na Pražský hrad.

Zaměstnanci a novináři vyčkávají válečné uprchlíky, 5. března 2022 v Přemyšl (Polsko). Ilustrační foto.
Těžce nemocné děti zachraňuje z Ukrajiny speciální vlak. Cestu nemusejí přežít

Pracovníci ruských generálních konzulátů v Brně a Karlových Varech musejí podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) opustit Českou republiku do 12. března, jinak ztratí postavení diplomatů.

Počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří přijeli do ČR kvůli ruské invazi, se podle odhadů od pátku zdvojnásobil na sto tisíc. Mezi uprchlíky, kteří se do Česka dostávají vlakem i automobily, podle ministra vnitra Víta Rakušana převažují ženy, děti a lidé ve vyšším věku.