Ukrajina hlásí mrtvé po leteckých útocích v různých částech země. Osm lidí včetně dvou dětí zemřelo při zásahu vícepatrového domu ve východoukrajinském městě Izjum nedaleko Charkova, uvedla agentura Unian s odvoláním na místní úřady. Oběti leteckého bombardování jsou hlášeny také ze západní části země. Informace sdělované ukrajinskými úřady není možné ověřit.

V Charkově dopadly dvě rakety na úřední budovu a zasažen byl také pravoslavný chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice. Již v úterý zemřela v druhém největším ukrajinském městě místní pracovnice Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), uvedla v noci na dnešek sama organizace.

Kyjevem v noci na dnešek otřásly nejméně čtyři silné exploze, píše Unian. V metropoli, ale i v Žytomyru, Lvově, Lucku či Ivano-Frankivsku na západě země zněl podle serveru RBK Ukrajina letecký poplach.

Premiér Petr Fiala (ODS) poskytl komentář pro média po jednání s prezidentem Milošem Zemanem, s nímž se setkal 3. března 2022 v Lánech.
Fiala: Češi, kteří chtějí bojovat za Ukrajinu, mohou počítat s beztrestností

Rusko vyjádřilo lítost nad všemi obětmi v řadách vlastní armády. „Obdivujeme hrdinství vojáků. Jejich statečné činy se zapíší do historie jako důležitý prvek boje proti nacismu,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Slova o nacismu jsou součástí ruské propagandy která tvrdí, že cílem invaze je „denacifikace Ukrajiny“.

Krátce před sedmou hodinou večer skončilo další kolo jednání Ruska a Ukrajiny. Ruský vyjednavač Medinskij uvedl, že Rusko a Ukrajina se dohodly na humanitárních koridorech pro odchod lidí z bombardovaných měst. Strany měly hovořit také o dočasném příměří během odchodu civilistů, hlavní cíle však podle poradce ukrajinského prezidenta dosaženy nebyly. 

Premiér Petr Fiala (ODS) se s prezidentem Milošem Zemanem dohodl na tom, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí.

Online reportáž

Z Ukrajiny uprchlo víc než milion lidí

Z Ukrajiny uprchlo během týdne od začátku ruské invaze už více než milion lidí. Uvedl to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle kterého jde co do rychlosti o bezprecedentní exodus v tomto století. Informovala o tom dnes agentura AP.

Dosavadní uprchlická bilance znamená, že Ukrajinu - stát se 44 miliony obyvatel - již opustily zhruba dvě procenta z celkové populace. UNHCR dříve uvedl, že boje mohou ze země vyhnat až čtyři miliony lidí.

"Jen za sedm dní jsme svědky exodu milionu uprchlíků z Ukrajiny do sousedních zemí," uvedl na twitteru vysoký komisař pro uprchlíky Filippo Grandi. UNHCR agentuře AP na základě svých dat získaných od úřadů cílových zemí sdělil, že hranice jednoho milionu běženců byla prolomena o půlnoci.

Zničená radnice v ukrajinském Charkově po ostřelování ruskou armádou.
Putin tvrdí, že osvobozuje Rusy. Ale vraždí je stejně jako Ukrajince

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan ve středu oznámil, že zahájil vyšetřování možných válečných zločinů, zločinů proti lidskosti či genocidy na Ukrajině. Khan uvedl, že vyšetřování se bude týkat období od 21. listopadu 2013 do současnosti, tedy od dne, kdy na Ukrajině vypukly protesty proti odmítnutí dohody s EU tehdejší proruskou vládou.

Khan oznámil, že vyšetřování zahájil na základě stížností, které mu dodalo 39 zemí. Shledal dostatečný důvod pro to se domnívat, že mohly být spáchány zločiny, pro jejichž vyšetřování má ICC jurisdikci. Vyšetřování se může týkat kohokoli na jakékoli části území Ukrajiny v daném období, uvádí se v prohlášení.

Podle serveru BBC stížnost podaly všechny země EU, Británie, Kanada, Nový Zéland či Švýcarsko. Agentura EFE jmenovala mimo jiné též Austrálii, Kolumbii či Kostariku.

Ruský ropný gigant Lukoil vyzval k ukončení války na Ukrajině. Stal se tak prvním velkým ruským podnikem, který se postavil proti invazi, píše agentura AFP. Společnost v prohlášení konkrétně uvedla, že její představenstvo podporuje „okamžité ukončení ozbrojeného konfliktu“ a „jeho řešení prostřednictvím vyjednávání a diplomatických prostředků“.

Gruzie oficiálně předložila žádost o vstup do Evropské unie, oznámil podle agentury AFP premiér země Irakli Garibašvili. „Gruzie je evropská země. Naše země v průběhu mnoha století patřila k oblasti evropské kultury a civilizace a i dnes přispívá cenným vkladem k její ochraně a rozvoji," citovala premiérova slova agentura Anadolu. Také prezidentka Moldavska Maia Sanduová vzápětí podepsala oficiální žádost o členství své země v Evropské unii. Dokument míří do Bruselu, uvedl Reuters.

Jednání mezi Ukrajinou a Ruskem

Rusko vidí perspektivy dialogu s Ukrajinou v Bělorusku, uvedl dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v ruské televizi. "Určitě je tu perspektiva dialogu v Bělorusku, i když včera (ve středu) se jednání nekonala, neboť ukrajinská delegace se nedostavila," řekl Rjabkov. "Pracujeme na diplomatické úrovni se všemi, kdo je takové práci otevřen," dodal.

Nejsem car, nejsem monarcha, toto je demokracie, lidé si vás zvolí a vy jste hlavou země. Nejste tyran, führer, ale jste ředitel své vlasti a musíte dělat vše, co můžete. Kdybych nebyl prezidentem, byl bych členem územní obrany,“ uvedl v dnešním projevu prezident Zelenskyj.

Ruské matky podle něj mají na Ukrajině své mladé syny, kteří si kvůli činům Putina nezaslouží zemřít. „Nemohu si představit, že by to byly mé děti. Chci, aby jejich matky pochopily, že padlých je tady spousta. Nechci, aby je někdo zpopelnil. My je nechceme zabíjet. Proč je bereme do zajetí? Proč je naši lékaři léčí? To je rozdíl mezi námi a těmi, kteří si přivezli dělostřelectvo a krematoria. Nechápu, kdo může něco takového naplánovat, to je genocida a nacismus,“ řekl Zelenskyj.

Novorozená dvojčata narozená v krytu v Kyjevě.
Bombový kryt, sklep i metro. Jak se na Ukrajině za dunění války rodí děti

Moskevská korespondentka deníku Daily Telegraph uvedla, že na území Ruska přijala telefonát z neznámého ukrajinského čísla. Ozvala se z něj nahrávka prezidenta Zelenského: „Jsem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Moje země vás nikdy nenapadla. Prosím vás, vezměte si své syny zpět."

S ruským prezidentem dnes opět telefonoval Emmanuel Macron. Dění na Ukrajině je podle něj nepříznivé a Putin prý trvá na odzbrojení a kapitulaci Ukrajiny, což je nepřijatelné, řekl francouzský prezident. Telefonát trval hodinu a půl a inicioval ho Vladimir Putin.

Ruský prezident Putin také ve čtvrtek obvinil ukrajinské síly, že používají vlastní civilní obyvatelstvo jako živé štíty, uvedla ruská agentura TASS.

Na protiválečném shromáždění v Petrohradě dnes policie zadržela na 150 lidí. Dohromady už od počátku konfliktu ruské orgány zadržely dva tisíce účastníků demonstrací proti válce na Ukrajině.