Rusko očekává, že „vojenská operace“ na Ukrajině skončí „obsáhlou dohodou“, která bude obsahovat bezpečnostní záruky a především vyhlášení ukrajinské neutrality. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zároveň věří, že současná situace posílí ruské vztahy s Čínou. „V době, kdy Západ podkopává základy, na kterých mezinárodní systém stojí, musíme my jako dvě mocnosti přemýšlet, jak dál pokračovat,“ prohlásil.

Ukrajinští vojáci prohledávají trosky vojenské školy v Mykolajivu, kterou zasáhly ruské rakety.
Rusové dali ultimátum obráncům Mariupolu. Žádají kapitulaci do pondělního rána

Čína v noci kritizovala slova amerického prezidenta Joe Bidena, který v rozhovoru se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem varoval před jakoukoli podporou Ruska. „Čína nebude podléhat vnějšímu tlaku a postaví se jakýmkoli nespravedlivým obviněním a podezřením,“ reagovalo čínské ministerstvo zahraničí, podle kterého je čínská pozice objektivní, férová a v souladu s přáním „většiny zemí“.

Ukrajinská státní bezpečnostní rada v noci rozhodla o omezení činosti některých politických stran a organizací s napojením na Rusko. Opatření se dotkne také opoziční strany Pro život, která je se 43 křesly druhou nejsilnější stranou v parlamentu, upozorňuje polský deník Gazeta Wyborcza.

Online reportáž

Zelenskyj: Rusové nechávají těla padlých na bojišti

„Čím déle potrvá ruský teror proti Ukrajině, tím horší bude mít následky,“ prohlásil ve svém videu v noci na neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Blokáda Mariupolu podle něj vejde do historie zodpovědnosti za válečné zločiny. „Udělat poklidnému městu to, co udělali Rusové, je teroristický čin a tak se na něj bude vzpomínat po staletí.“

Zdroj: DeníkPodle Zelenského zůstávají v místech nejtvrdších bojů ležet těla ruských vojáků. „Tato těla nikdo neodváží. Chápeme, že Rusko má nekonečné lidské zdroje a spoustu vybavení. Ale ptám se občanů Ruska: co se stalo, že vás to přimělo nevšímat si vlastních ztrát?“ uvedl.

V projevu ke Knesetu, izraelskému parlamentu, kritizoval Zelenskyj Izrael za to, že nezavedl sankce proti Rusku a neposkytl Ukrajině zbraně. Ruský útok na Ukrajinu přirovnal ukrajinský prezident k nacistickému plánu na vyhlazení Židů.

Civilisté a válka

Nejméně dvacet dětí, které porodily náhradní matky, uvázlo podle úřadů v jednom z kyjevských krytů. Tam údajně čekají na své rodiče, kteří se nemohou dostat do válečné oblasti, aby je vyzvedli.

Z dětského domova ve městě Sumy bylo od začátku války evakuováno 71 dětí. Ty musely strávit poslední dva týdny v bunkrech, většina z nich přitom podle ukrajinské agentury Interfax vyžaduje speciální zdravotní péči.

Podle Organizace spojených národů muselo své domovy na Ukrajině opustit přes 10 milionů lidí. Většina z nich zůstává v provizorních úkrytech rozprostřených po celé zemi, přes tři miliony lidí odešly do zahraničí.

Beckham věnoval instagram na pomoc Ukrajině

Pomoci Ukrajině se rozhodl také bývalý fotbalista David Beckham. Ten se rozhodl přispět k šíření pravdivých informací přímo z dějiště bojů. Svůj instagramový profil, na kterém ho sleduje více než 71 milionů lidí z celého světa, svěřil dočasně lékařce Irině z Charkova, která na něm pravidelně sdílí videa o tom, jak situace ve válkou zmítaném městě vypadá.