V Doněcké a Luhanské oblasti může být drženo v zajetí přes 2500 ukrajinských vojáků, kteří bránili mariupolské ocelárny Azovstal, upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Plány Ruska na zacházení s těmito zajatci - včetně záměru uspořádat s nimi veřejný tribunál - se neustále mění,“ uvedl dále Zelenskyj.

Agentura AP mezitím informovala, že Rusko začalo vydávat těla ukrajinských bojovník, kteří v Azovstalu zahynuli. Podle představitelů ukrajinského pluku Azov už byly převezeny do Kyjeva desítky mrtvých a odborníci provádějí testy DNA, aby je identifikovali. Kolik těl v hutním komplexu může zůstávat, není podle AP jasné. Ukrajinská vláda ani Moskva se k této informaci zatím nevyjádřily.

Online reportáž

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua se do ruského zajetí zatím dostalo 6489 ukrajinských vojáků. „Za pět dní se do zajetí vzdalo 126 vojáků ukrajinských ozbrojených sil, jejich celkový počet činí 6489 (zajatců),“ řekl Šojgu na poradě o dosavadních výsledcích ruského tažení podle agentury TASS.

Obvinění ruských vojáků z páchání sexuálního násilí na Ukrajině přibývá, sdělila Radě bezpečnosti OSN zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro sexuální násilí během konfliktů Pramila Pattenová podle webu ReliefWeb. Zdaleka ne všechny případy sexuálního násilí jsou nahlášeny a humanitární krize na Ukrajině se mění v „krizi obchodování s lidmi,“ cituje ji agentura AP.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) evidoval k 3. červnu 124 obvinění ze sexuálního násilí souvisejícího s konfliktem - 97 z nich se týká žen a dívek, 19 mužů, sedm chlapců a v jednom případě není pohlaví určeno. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja obvinění ruských vojáků z páchání sexuálního násilí kategoricky odmítl a označil je za „lži“.

V běloruských ozbrojených silách začal nácvik přechodu z mírového na válečné období za účasti všech jednotek a kategorií vojáků, oznámilo tamní ministerstvo obrany podle ruské agentury TASS. Bělorusko se dosud přímo nezapojilo do války svého nejbližšího spojence Ruska proti sousední Ukrajině, ale poskytlo k ruskému útoku své území a letecké základny.

Houfnice M777 s ráží 155mm na ilustračním snímku z 8. července 2011.
Putin pohrozil útoky na nové cíle, jestliže Kyjev dostane rakety delšího doletu

Ruští poslanci rovnou ve druhém a třetím čtení schválili balík zákonů, podle kterých se v Rusku nebudou plnit rozhodnutí Evropského soud pro lidská práva přijatá po 15. březnu. Oznámila to agentura TASS s připomínkou, že v polovině března Rusko ohlásilo odchod z Rady Evropy, pod kterou štrasburský soud spadá. Schválené zákony vyžadují ještě přijetí v horní komoře ruského parlamentu a podpis prezidenta Vladimira Putina.

Situace v Česku

V pondělí vydalo Česko lidem prchajícím před ruskou invazí na Ukrajinu 1691 víz dočasné ochrany. Je to zhruba o 200 méně než minulý týden. Počet vydaných speciálních víz nadále klesá. Od počátku války na konci února dostalo v Česku dočasnou ochranu 366 490 Ukrajinců, uvedlo ministerstvo vnitra na twitteru. 

Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdně je v ČR zhruba 300 tisíc ukrajinských uprchlíků, někteří odjíždějí.