V troskách domu v ukrajinském městě Izjum byla nalezena těla 44 civilistů, uvedl gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Pětipatrovou budovu podle něj zničili ruští vojáci v březnu. Izjum na severovýchodě Ukrajiny je důležitý železniční uzel, o který obě strany sváděly těžké boje.

Americký prezident Joe Biden vyjádřil obavy, že ruský prezident Vladimir Putin nemá způsob, jak vycouvat z války na Ukrajině. Biden na akci na předměstí Washingtonu řekl, že se Putin domníval, že ruská invaze na Ukrajinu povede k roztříštění EU a NATO. Dodal, že Spojené státy a mnoho evropských zemí ale vyjádřilo Kyjevu silnou podporu.

Biden označil Putina za velmi vypočítavého muže. V této souvislosti vyjádřil obavy, že ruský vůdce „právě teď nemá východisko a já se snažím přijít na to, co s tím uděláme“.

Online reportáž

Litevský parlament jednomyslně přijal rezoluci označující Rusko za teroristický stát a ruskou agresi proti Ukrajině za genocidu. Pro rezoluci hlasovalo 128 poslanců. „Ruská federace, jejíž ozbrojené síly si úmyslně a systematicky vybírají civilní objekty k bombardování, je státem, který podporuje a uskutečňuje terorismus,“ praví se ve schváleném dokumentu. 

Prezident Miloš Zeman a jeho bulharský protějšek Rumen Radev kategoricky odsoudili ruskou agresi na Ukrajině. Zeman to řekl novinářům po dnešním jednání s bulharským prezidentem v Praze. Radev zmínil navrhované další sankce EU v podobě embarga na dovoz ruské ropy. Bulharsko už ohlásilo, že je nepodpoří, pokud také nedostane výjimku.

Ukrajina potřebuje, aby západní země zavedly další sankce proti Rusku. „Potřebujeme další balík sankcí. Rovněž energetické sankce. Je třeba odmítnout (ruskou) ropu, protože to je otázka svobody,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k poslancům slovenského parlamentu. 

Zelenskyj poděkoval Bratislavě za pomoc během válečného konfliktu na Ukrajině. „Každá země chce žít svobodně a vybrat si svou budoucnost,“ řekl prezident, který v projevu připomněl rok 1968, kdy se odehrála invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do tehdejšího Československa. Podle ukrajinského prezidenta je nyní třeba ruská vojska zastavit, v opačném případě budou postupovat dál, i na Slovensko.

Ukrajinští vojáci v Kyjevě
Zakázaný symbol. Ukrajina odstraní z registračních značek aut písmena Z a V

Evropská unie zvažuje, že si v zájmu finanční pomoci Ukrajině vezme další společnou půjčku na finančních trzích. Evropská komise (EK) se proto chystá navrhnout, že za pomoci úvěru poskytne sedmadvacítka zemí Kyjevu deset miliard eur (250 miliard Kč) na provoz ukrajinského státu v nejbližších měsících. ČTK to sdělil diplomatický zdroj.

Ukrajina odstraní z automobilových registračních značek latinkou psaná písmena Z a V. „Přijali jsme rozhodnutí, která mají zamezit šíření symbolů používaných armádními a jinými vojenskými formacemi neonacistického totalitního Ruska ve válce proti Ukrajině,“ uvedl na facebooku náměstek ministra vnitra Bohdan Drapjatyj. 

Další zemí, která znovu otevře svou ambasádu v Kyjevě, bude Německo. Uvedl to deník Kyiv Independent s odkazem na německou ministryni zahraničí Annalenu Baerbockovou, která je na oficiální návštěvě Ukrajiny.

Situace v Česku 

Ministerstvo vnitra chystá zpřísnění kontrol pasů uprchlíků přicházejících z Ukrajiny. Ministr Vít Rakušan (STAN) novinářům řekl, že jedná také o změně peněžní pomoci pro uprchlíky na naturální. Jde o kroky reagující na problémy spojené s migrací Romů z Ukrajiny. Uvedl, že kraje mají hledat ubytování pro romské uprchlíky, protože regiony nepřistoupily na nabídku objektů vlastněných státem.