Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce, aby bylo Rusko označeno za stát podporující terorismus a ruská armáda za teroristickou organizaci. Řekl to v projevu zveřejněném ve středu pozdě večer na sociálních sítích. „Uděláme vše, abychom každého ruského důstojníka a velitele pohnali k odpovědnosti za válečné zločiny," řekl Zelenskyj.

V Kyjevě se dnes s prezidentem Zelenským setkají španělský premiér Pedro Sánchez a dánská předsedkyně vlády Mette Frederiksenová, informuje Reuters. Jednat budou o další podpoře Ukrajině, potrestání válečných zločinů a porušování lidských práv.

Celý Mariupol se údajně dostal pod kontrolu ozbrojených sil Ruska, Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Dnes dopoledne to podle ruské státní agentury TASS oznámil ruský ministr obrany. Vladimir Putin měl podle agentury také nařídit zastavení útoku na ocelárny Azovstal, v nichž se ukrývají ukrajinští obránci.

Estonsko se stalo první zemí, která oficiálně uznala činy Ruska na Ukrajině za genocidu, píše The Kyiv Independent. Estonský parlament dnes schválil rezoluci, která označila ruskou agresi a následné válečné zločiny proti Ukrajině za akt genocidy, a vyzval ostatní země, aby učinily totéž. Podobné usnesení schválilo také Lotyšsko.

Online reportáž

Ukrajinská armáda podle ruskojazyčné verze BBC uvedla, že se Rusové chystají 27. dubna uspořádat referendum o vzniku takzvané Chersonské lidové republiky. Černomořský přístav Cherson je jediným velkým městem, které ruské síly dokázaly od začátku invaze na Ukrajinu dobýt. „V Chersonské oblasti okupanti zintenzivnili přípravy referenda. Datum konání imitace všelidového hlasování určili na 27. dubna," uvedlo operační velitelství Jih ukrajinské armády.

Řecko propustí ruský tanker, který zadrželo tento týden se zdůvodněním, že se na plavidlo vztahují sankce EU zavedené kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Bez přestávky

Rusko odmítlo návrh generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese na zavedení čtyřdenní "velikonoční humanitární přestávky" na Ukrajině, informoval stálý zástupce Ukrajiny při OSN Serhij Kyslycja. Ruský velvyslanec při OSN podle Ukrajinců rozhodnutí zdůvodnil tak, že by přestávka ukrajinské straně umožnila „vytvořit nové nelidské provokace a vypouštět nové lži o akcích ruských vojáků.“

Putin pravděpodobně touží předvést významné úspěchy v invazi na Ukrajinu před každoročními oslavami Dne vítězství 9. května, kdy Rusové slaví sovětské vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Ve své poslední zprávě k situaci na Ukrajině to ve čtvrtek uvedlo britské ministerstvo obrany.

Proruští separatisté procházejí kolem poškozených obytných budov v ukrajinském Mariupolu, 16. dubna 2022.
Putin nařídil zastavit útok na Azovstal. Ocelárnu přesto bombardují, tvrdí úřady

Dosavadní šéf ruského Lukoilu Alekperov odchází z ropného gigantu, informuje agentura AFP

Americký prezident Joe Biden dnes oznámí nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu, uvádí agentura AP s odkazem na rozhovor se zástupcem americké administrativy. Hodnota dodávek má být stejná jako v předchozím případě, tedy 800 milionů dolarů.

Pokuta za "chybné" informace o invazi

Rusko vyměřilo americké internetové společnosti Google ve dvou případech pokutu celkem 11 milionů rublů (asi 3,1 milionu Kč). Firma podle úřadů neodstranila ze svého kanálu YouTube chybné informace o zvláštní vojenské operaci, jak Moskva označuje invazi na Ukrajinu. Rusko podle agentury TASS firmu trestá i za to, že vysílala videa, která vytvořily ukrajinské radikálně pravicové skupiny.

Počet vydaných víz pro lidi prchající před ruskou invazí na Ukrajinu v Česku přesáhl 300 tisíc. Ve středu jich Česko udělilo 2800, stejně jako minulý týden.

Česká republika by se měla snažit, aby vojáci měli v budoucnu k dispozici 24 stíhacích letounů, tedy o deset více než nyní. ČTK to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Možnost pořízení nadzvukových strojů ze Spojených států dnes projedná ve Washingtonu se svým americkým protějškem Lloydem Austinem.