I dnes z řady ukrajinských měst přicházejí zprávy o ruském ostřelování. Armáda Vladimira Putina se podle ukrajinského generálního štábu chystá na ofenzivu v Doněcké a Luhanské oblasti. Obytné oblasti jsou terčem útoků ve městech Rubežnoje, Luhansk, Popasnaja či Severodoněck.

Z oblastí bojů na Ukrajině se v úterý podařilo evakuovat 3846 lidí, uvedla v úterý večer vicepremiérka Iryna Vereščuková. Téměř 1500 z nich pochází z ruskými jednotkami obleženého Mariupolu, kde panuje katastrofální humanitární situace. V Mariupolu, který měl před válkou přes 400 tisíc obyvatel, je stále kolem 160 tisíc lidí. Na pět tisíc obyvatel už podle zdejších úřadů přišlo o život.

Za 35 dní ruské okupace Hostomelu se ztratilo přes 400 lidí, tvrdí Ukrajina. Očití svědci potvrdili smrt některých z nich, část lidí se pohřešuje.

Online reportáž

Do brány ruského velvyslanectví v Bukurešti v Rumunsku narazilo auto a následně začalo hořet. Řidič incident nepřežil. Zatím není jasné, zda šlo o úmysl, či o nehodu. Deník Romania Libera nicméně naznačil, že řidič mohl jednat úmyslně v protestu proti ruské agresi na Ukrajině.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videoprohlášení uvedl, že nyní nastal „zásadní okamžik“ pro to, aby západní vůdci uvalili další sankce na Rusko. „Po tom, co svět viděl v Buči, musí být sankce proti Rusku úměrné závažnosti válečných zločinů okupantů,“ prohlásil.

Střely Javelin za 100 milionů dolarů

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v noci na dnešek schválila navýšení pomoci Ukrajině o protitankové rakety Javelin v ceně 100 milionů dolarů (2,23 miliard korun). Americký ministr zahraničí Antony Blinken to oznámil na twitteru, o podrobnostech informovala agentura AP.

Přesně tento typ vybavení si vyžádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pro boj s ruskými tanky. O zbraně si řekl ve svém úterním projevu při zasedání Rady bezpečnosti OSN a zopakoval to i ve svém nočním projevu k národu.

Zničená ruská vojenská technika v ukrajinské obci Buča, 4. dubna 2022.
Rusko na Charkov jen za dnešní noc vypálilo 27 střel, tvrdí šéf vojenské správy

V sobotu Spojené státy slíbily poslat do Kyjeva laserem naváděné střely, bezpilotní prostředky, zařízení pro noční vidění, munici či opancéřovaná vozidla. USA Ukrajině poskytly od začátku ruské invaze vojenskou pomoc v celkové hodnotě přes dvě miliardy dolarů (přes 44,7 miliard korun), uvedla AP. 

Česká republika v úterý vydala 2684 víz lidem, kteří byli zasaženi ruskou invazí na Ukrajinu. Od počátku války ochranu dostalo 266 018 lidí. Počet vydaných víz se v posledních dvou týdnech snižuje. Na cizinecké policii se v úterý přihlásilo 3248 lidí, celkově jich policie registruje 152 903. Děti do 15 let, kterých je podle posledních údajů mezi uprchlíky zhruba 35 procent, se na policii registrovat nemusí.