Ruské jednotky se stahují z oblastí severně od Kyjeva, Černihivu a z východoukrajinského města Sumy. Agentura AFP s odkazem na zdroj v Pentagonu uvedla, že se Rusové začali stahovat také z odstavené jaderné elektrárny Černobyl, kterou obsadili na začátku invaze. V areálu zůstává už jen "malé množství nepřátelských vojáků", sdělila později ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která provozuje jaderné elektrárny.

Do města Mariupol zamířil konvoj 45 autobusů s humanitární pomocí, následně mělo dojít k evakuaci civilistů. Podle Mezinárodního výboru červeného kříže však evakuace v pátek nebyla možná, jeho tým se musel vrátit do Záporoží. K dalšímu pokusu dojde v sobotu. 

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu zemřelo nejméně 1 232 civilistů a 1 935 bylo zraněno, uvedl Vysoký komisař OSN pro lidská práva.

Online reportáž

Ukrajinský generální štáb dnes prohlásil, že Rusko od začátku invaze přišlo už o 17 500 vojáků a stovky tanků, obrněných vozidel, děl a množství raketometů či letadel. Tyto informace nelze nezávisle ověřit, ruské ministerstvo obrany naposledy 25. března oznámilo, že bylo dosud zabito 1351 ruských vojáků a 3825 utrpělo zranění.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v ranním pátečním projevu oznámil, že odvolal dva vysoké představitele ukrajinské tajné služby. Má jít o šéfa Hlavní správy vnitřní bezpečnosti ukrajinské tajné služby SBU Andrije Olehovyče Naumova a šéfa chersonského oddělení SBU Sergeje Oleksandroviče Kryvoručenka. Zelenskyj je označil za zrádce.

Herec Gérard Depardieu
Depardieu odsoudil ruskou invazi. Státní duma ho chce zbavit ruského občanství

 Australský premiér Scott Morrison dnes oznámil, že jeho země pošle na Ukrajinu obrněná vozidla Bushmaster, o která ve čtvrtek v projevu k australskému parlamentu výslovně požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom agentura AP. Morrison nespecifikoval, kolik vozidel s pohonem všech kol do východevropské země pošle. Z Austrálie je odvezou dopravní letadla Boeing C-17 Globemaster.

Rusko-ukrajinské mírové rozhovory zaznamenaly jistý pokrok a Moskva připravuje odpovědi na ukrajinské návrhy. Při své návštěvě Indie to v pátek podle agentury Reuters prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kyjev podle něj dal najevo "podstatně větší pochopení" situace na Krymu a v Donbasu a potřeby neutrality Ukrajiny.

Šéfové institucí Evropské unie vyzvali čínské vůdce, aby pomohli ukončit válku na Ukrajině. Zároveň upozornili, že evropský blok bude pečlivě sledovat, zda Peking nepomáhá Rusku v pokračování invaze či obcházení sankcí uvalených Západem. Po videokonferenci s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a premiérem Li Kche-čchiangem to řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

Mezitím v Rusku

Spojené státy uvalily na Rusko další sankce, které směřují na technologický sektor včetně největšího ruského výrobce polovodičů, firmy Mikron. Postihy rozšířila rovněž Británie, která cílí na ruská státní média a jejich "propagandisty", ale také na generála Michaila Mizinceva, jehož viní ze zkázy v obléhaném Mariupolu.

Rusko bude nově také bez Disneyho. Společnost zakázala distribuci svých filmů v Ruské federaci, a to od 7. dubna. Zákaz se bude vztahovat nejen na zahraniční filmy, ale i na ruské projekty, uvedlo studio v tiskové zprávě.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) uvedla, že ruská invaze na Ukrajinu uvrhne obě země do největšího hospodářského poklesu za posledních 25 let. Ukrajina by ale mohla v roce 2023 výrazně oživit, pokud se podaří brzy uzavřít příměří.