Na Ukrajině začala bitva o Donbas, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské jednotky údajně zaútočily po celé délce válečné fronty v Luhanské, Doněcké a Charkovské oblasti. Prorazit se jim podařilo obranu ve dvou bodech - ve městě Kreminna a v jedné další menší obci. „Bez ohledu na to, kolik ruských vojáků dorazí, budeme bojovat. Budeme se bránit. Budeme to dělat každý den. Nedáme nic ukrajinského," řekl Zelenskyj.

Organizace spojených národů uvedla, že příměří na Ukrajině není na obzoru. „Kvůli ruské ofenzívě na východní Ukrajině není důvod v brzké době očekávat ukončení nepřátelských akcí," uvedl náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths.

Ukrajina a Rusko se ani dnes, tedy už třetí den v řadě, nedohodly na otevření humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů, uvedl Kyjev.

Online reportáž

Evropská unie připravuje embargo na dovoz ropy z Ruska a Francie se snaží přesvědčit váhající země, aby jej podpořily. Rozhlasové stanici Europe 1 to v úterý řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Podle něj je zastavení dodávek ruské ropy nutností, pokud Evropa myslí svou podporu Ukrajiny vážně a chce přiškrtit příjmy, z nichž Rusko financuje válku.

Japonsko poskytne Ukrajině obleky a ochranné masky pro případ jaderného, ​​biologického nebo chemického útoku a také drony, oznámilo japonské ministerstvo obrany.

Šéf prezidentské kanceláře Ukrajiny Andrij Yermak uvedl, že Česko je v absolutních číslech na třetím místě v celosvětově zaslané pomoci Ukrajině. „Máme na co být hrdí. Jsem moc vděčná většině občanů za to, jak k Ruskem rozpoutané válce a pomoci Ukrajině přistupují. Děkuji Vám," okomentovala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Bombardování Mariupolu
Rusové bombardovali nemocnici u oceláren v Mariupolu, tvrdí ukrajinský poslanec

Americký prezident Joe Biden bude v úterý jednat se spojenci o krizi na Ukrajině, včetně koordinace úsilí přimět Rusko k odpovědnosti, informoval Bílý dům. Spojené státy také pracují na nových sankcích proti Rusku, podrobnosti oznámí v nadcházejících dnech. Sankce proti Ruské federaci posílí také Nový Zéland.

Německý kancléř Olaf Scholz vzkázal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že Západ vůči němu kvůli nesmyslné válce na Ukrajině pociťuje vztek, a vyzval ho, aby palbu proti sousední zemi zastavil. Přislíbil, že jeho vláda bude pro Ukrajinu nakupovat zbraně u zbrojních firem.

„Pociťujeme nesmírný smutek kvůli obětem a - i to je třeba říct - vztek vůči ruskému prezidentovi a této nesmyslné válce,“ řekl Scholz po  jednání šéfů zemí skupiny G7, kterého se účastnili také vrcholní představitelé EU a NATO a prezidenti Polska a Rumunska. „Zastavte ostřelování na Ukrajině, umožněte okamžitě klid zbraní a stáhněte svá vojska. Zastavte tuto strašnou válku,“ obrátil se také šéf německé vlády na ruského prezidenta Putina.

Smutná čísla z Ukrajiny

Více než 4,6 milionu lidí na Ukrajině má kvůli ruské invazi omezený přístup k vodě, při ostřelování a bombardování byly na mnoha místech poškozeny vodní a energetické sítě, uvedl portál Hromadske.

Válka poničila na Ukrajině až 30 procent dopravní infrastruktury. Uvedla to v pondělí agentura Reuters s odvoláním na místní ministerstvo dopravy. To odhaduje výši škod na 100 miliard dolarů (přes dva biliony korun). Opravy by mohly financovat ruské fondy zabavené v západních zemích.

V důsledku ozbrojené agrese Ruské federace na Ukrajině zemřelo 205 dětí a 572 jich bylo zraněno, vyčíslila ukrajinská generální prokuratura.

V Kyjevské oblasti byla dosud nalezena těla více než 1000 civilistů zabitých ruskými vojáky, prohlásil policejní velitel oblasti Andrij Niebytov, citovaný listem Ukrajinska Pravda. Na konci minulého týdne policie informovala o více než 900 nalezených obětech.

Situace v Česku 

Česko dosud udělilo ukrajinským uprchlíkům 295 616 speciálních víz. O Velikonočním pondělí jich přibylo 772, výrazně méně než před týdnem, informovalo ministerstvo vnitra. V Česku je podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přibližně 300 tisíc Ukrajinců, kteří uprchli před ruskou invazí. Většinou jsou to ženy a děti.

České zbrojní firmy budou opravovat ukrajinskou bojovou techniku, oznámilo ministerstvo obrany. Prvním kontraktem bude oprava tanků T-64, zajistí ji společnosti skupiny Czechoslovak Group. V budoucnu se mohou opravy rozšířit i na kolové obrněnce typu BRD a BRDM, zapojit se do nich mohou i další české firmy.