Ruská armáda se stále snaží postupovat směrem k hlavnímu městu, podle zpravodajských informací britského ministerstva obrany však konvoj popojel pouze minimálně. Po útocích z ukrajinské strany navíc trpí značnými ztrátami. Řadu ukrajinských měst během noci opět ostřelovala ruská armáda. Letecky bombardována byla podle ukrajinských úřadů města Ochtyrka, Sumy, Mykolajiv či obec Bytytsya.

Ukrajina během středy údajně evakuovala okolo 40 tisíc civilistů. Z vesnic a měst v okolí Kyjeva se podle guvernéra Kyjevské oblasti podařilo dostat přes 10 tisíc lidí. Jen z města Sumy se pak podle ukrajinské vysílací stanice Hromadske za poslední dva dny podařilo evakuovat na 50 tisíc lidí. Před válkou ve městě žilo více než 250 tisíc obyvatel.

Rusko ve čtvrtek večer přislíbilo každodenní otevření humanitárních koridorů, a to vždy v 10:00 místního času (8:00 SEČ). „Garantujeme naprostou bezpečnost na územích, která jsou pod kontrolou ruské armády,“ uvedl generálplukovník Michail Mizincev. Příslib se ale týká pouze těch koridorů, které vedou do Ruska. Mizincev zároveň popřel, že by Rusko porušovalo příměří.

Těla obětí ostřelování Mariupolu končí často v masových hrobech. Hřbitovy na okraji města jsou kvůli bombardování nepřístupné.
Situace v Mariupolu je kritická. Těla obětí končí v masových hrobech

V turecké Antalyi skončila schůzka šéfů diplomacie Ukrajiny a Ruska Dmytra Kuleby a Sergeje Lavrova, oznámila mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Cílem jednání ministrů mělo být dojednat schůzku prezidentů Putina a Zelenského, uvedl šéf turecké diplomacie Çavuşoglu. Podle ukrajinského ministra zahraničí nedošlo ke shodě na zastavení bojů. „Kapitulace pro nás není přijatelná," řekl Kuleba. Jednání podle něj budou dále pokračovat.

Šéf ruské diplomacie Lavrov na brífinku po jednání uvedl, že Rusko rozhodně nenapadne žádné další země. „Neplánujeme útočit na jiné země. Ani na Ukrajinu jsme neútočili. Situace na Ukrajině, a to už jsme mnohokrát vysvětlovali, je situací, která vytváří přímé ohrožení bezpečnosti Ruské federace,“ uvedl. 

Online reportáž

Podle agentury Reuters se ruský prezident v pátek sejde s běloruským protějškem Lukašenkem. Putin dnes také o Ukrajině telefonicky hovořil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.  

Za dva týdny uprchlo přes hranice Ukrajiny před válkou více než 2,3 milionu lidí. V nové bilanci to uvedla Mezinárodní organizace pro migraci. Pražské centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům odbavilo od začátku války 21 219 lidí. Během středy dorazilo 2 617 žadatelů, méně než předchozí dny. České úřady práce uprchlíkům vydaly kolem tisíce pracovních povolení. Zaměstnavatelé nabídli 17 tisíc volných míst.

Polské úřady ve čtvrtek večer uvedly, že od 24. února vstoupilo do země z Ukrajina již více než 1,5 milionu lidí.

Zdroj: DeníkAmerická Sněmovna reprezentantů schválila částku ve výši 13,6 miliardy dolarů (310 miliard korun) na humanitární, vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině a spojencům USA v Evropě. Drtivou většinou schválila také zákon zakazující dovoz ruské ropy. Jde o další reakci Spojených států na ruskou invazi na Ukrajinu.

Čína naopak odmítla dodat Putinovi letecké součástky. Rusko tak bude usilovat o jejich nákup z jiných zemí, jako je Turecko a Indie.

Prezident Ukrajiny Zelenskyj podepsal zákon o nuceném zabavení zboží a majetku Ruska a jeho občanů na území Ukrajiny.

Spojené království přidalo Romana Abramoviče, majitele fotbalového klubu Chelsea United, na seznam sankcionovaných oligarchů. Veškerá soukromá a obchodní aktiva Abramoviče byla zmrazena, podnikatel má zakázáno cestovat mimo Británii.

Ukrajinští vojáci a civilisté v ulicích Kyjeva po útoku ruské armády.
Dva týdny války: Ruský blitzkrieg nevyšel, z popírání se stal na Ukrajině vzdor

Své plánované investice do Ruska pozastavila společnost Philip Morris. Do země prozatím nebude uvádět ani nové výrobky. Tabáková společnost oznámila, že také omezí svou výrobu v Rusku, kde zaměstnává více než 3200 lidí. 

Všechny své aktivity v Rusku pozastavila také společnost Sony Music. „Voláme po míru na Ukrajině a ukončení násilí. Přerušili jsme své operace v Rusku. Budeme pokračovat v podpoře globálních humanitárních snah o pomoc obětem,“ uvedla společnost v prohlášení.

Rusko opouští také slavná investiční společnost Goldman Sachs. Stává se tak první velkou bankou z Wall Street, která zareagovala na ruskou invazi na Ukrajinu ukončením svých operací v zemi.

Podle Světové banky může inflace způsobená válkou na Ukrajině způsobit nepokoje, především na Blízkém východě a částech Afriky. V regionech se kvůli krizi může zvýšit nedostupnost potravin, informuje agentura Reuters.

Banka pro mezinárodní vypořádání, která bývá označována za centrální banku centrálních bank, omezila Rusku přístup ke všem svým službám, jednáním a dalším aktivitám.

Velká Británie umožní držitelům ukrajinských pasů žádat o víza přes internet. Cílem je zjednodušit a urychlit ukrajinským uprchlíkům cestu do země.