Ruské síly se soustředí na plné ovládnutí města Lyman v Doněcké oblasti, uvedl generální štáb ukrajinské armády ve svém ranním hlášení.

Agentura DPA informovala, že mezi zeměmi NATO vznikla neformální dohoda nedodávat Kyjevu bojové letouny a tanky západní výroby. Státy Severoatlantické aliance nechtějí dodávat Ukrajině tento druh zbraní z obav, že by Moskva mohla považovat takový krok za vstup do války a připravit na něj vojenskou odezvu.

Spojené státy, Evropská unie a Velká Británie vytvořily společnou skupinu, která bude ukrajinské prokuratuře pomáhat s dokumentací válečných zločinů. Podle CNN to oznámil šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Online reportáž

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl názor některých západních politiků a komentátorů, kteří Kyjevu doporučili postoupit území okupované Ruskem výměnou za mírovou dohodu. Zelenskyj to řekl ve svém nočním videu. Srovnal to se snahami britských a francouzských politiků, kteří v roce 1938 schválili připojení části československého pohraničí k Německu v naději, že to zabrání nové válce, uvedla agentura AP.

V okupovaném Mariupolu Rusové zrušili letní školní prázdniny. Děti se podle poradce starosty města Petra Andruščenka budou celé léto připravovat na studium podle ruských osnov. „Okupanti oznámili prodloužení školního roku do 1. září, tedy bez prázdnin. Hlavním cílem je odukrajinizace a příprava na školní rok v rámci ruského programu. Děti se budou celé léto učit ruský jazyk a literaturu, ruskou historii a matematiku," informoval.

Izrael odmítl žádost USA, aby schválil Německu dodávku protitankových střel Spike pro Ukrajinu. Tvrdí to web Axios s odkazem na americké a izraelské představitele. Střely Spike se vyrábějí v Německu za použití izraelské technologie a pod izraelskou licencí.

Ukrajinský voják míjí zničený ruský tank v Záporožské oblasti
Ruské síly se soustředí na ovládnutí měst v Doněcké oblasti, tvrdí experti

Ruský prezident Vladimir Putin válku na Ukrajině nevyhraje. O míru však začne vyjednávat teprve, až si uvědomí, že nemůže prolomit ukrajinskou obranu. Ve vystoupení na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu to dnes řekl německý kancléř Olaf Scholz, podle kterého ale Putinovi nesmí být dovoleno, aby si určoval podmínky příměří.

Dvanáct let odnětí svobody žádá obžaloba pro dva ruské vojáky, kteří čelí obvinění, že se na Ukrajině dvakrát podíleli na ostřelování civilních cílů. Při těchto útocích v Charkovské oblasti na východě země byly zničeny obytné domy a také veterinární škola. Informoval o tom dnes zpravodajský server Meduza.

Mezitím v Rusku

Strávit dovolenou v cizině plánuje letos v létě jen desetina Rusů, vyplynulo z průzkumu společnosti VCIOM. Tři procenta respondentů chtějí vyrazit do zemí bývalého Sovětského svazu, s výjimkou pobaltských států. Sedm procent by rádo jelo do vzdálenějších krajů.

Ruská centrální banka dnes na mimořádném zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 11 procent. Inflační tlaky se podle měnového výboru banky díky posílení rublu zmírňují a podobně klesají inflační očekávání domácností a podniků, oznámila banka. Ekonomiku navíc čeká pokles.

Ruský voják hlídkuje v Mariupolu na snímku z 18. května 2022.
Okupanti v Mariupolu zrušili prázdniny. Děti se v létě budou učit rusky

Česká republika podporuje moldavské snahy o vstup do Evropské unie. Půjde o jednu z priorit českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině letošního roku. Na tiskové konferenci po dnešním jednání s moldavským ministrem zahraničí Nicolaem Popeskem to řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti).

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve vystoupení před postsovětskými spojenci z Euroasijské hospodářské unie prohlásil, že západní sankce Rusko posílily. Jako příklad uvedl, že Rusko, které v minulosti obilí dováželo, se stalo prvořadým vývozcem pšenice. Putin dnes také tvrdil, že odchod některých západních společností z Ruska po rozpoutání války proti Ukrajině byl možná tím nejlepším, co mohlo zemi potkat. Zdůraznil, že pokračuje program nahrazování dovozu ruskou výrobou.