Obránci stále zadržují ruské jednotky, které se snaží prolomit obranu na severozápadě a východě Kyjeva, prohlásil generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Štáb podle BBC taktéž oznámil, že Rusko stáhlo z Kyjevské oblasti dvě taktické armádní skupiny do Běloruska, což je krok typický u jednotek, které utrpěly "významné ztráty". Ukrajina se dále snaží získat osady v okolí města Cherson.

Hackeři ze skupiny Anonymous na twitteru oznámili, že se nabourali do serverů ruské státní televizní a rozhlasové společnosti VGTRK. Informovala o tom BBC na svém ruskojazyčném webu. Na svém twitterovém účtu Anonymous uvedla, že skupina NB65 brzy zveřejní 870 gigabajtů získaných dat.

Ruští okupanti už podle ukrajinské agentury Ukrinform zabili na Ukrajině 143 dětí. Dalších 216 bylo zraněno. Nejvíce dětí bylo zasaženo v Kyjevské oblasti, Charkově, Doněcku nebo Černihivu. Podle novinářů BBC v zemi během posledních týdnů také vzrostl počet předčasných porodů na dvojnásobek až trojnásobek.

Online reportáž

V úterý se má uskutečnit další kolo ukrajinsko-ruských mírových rozhovorů. Ukrajina však velký průlom neočekává. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočním projevu uvedl, že priority v jednáních jsou známy. „Je to suverenita a územní celistvost Ukrajiny, důležité jsou také účinné záruky bezpečnosti. Naším cílem je mír a co nejrychlejší návrat k normálnímu životu v naší zemi,“ řekl.

Ruský oligarcha Roman Abramovič a nejméně dva ukrajinští vyjednavači, kteří se účastnili mírových rozhovorů, vykazovali symptomy, které by mohly být známky otravy - červené oči, neustálé bolestivé slzení a loupání kůže na obličeji a rukou. Informaci zveřejnil deník Wall Street Journal s dovětkem, že zda šlo skutečně o otravu není zatím jednoznačně prokázáno. Poradce ukrajinského prezidenta Zelenského však informace popřel.

Schůzka prezidentů Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského bude potřebná teprve, až bude jasné řešení všech klíčových otázek, uvedl dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podle agentury TASS. Do té doby by podle něj podobná schůzka byla kontraproduktivní.

Polsko, Litva a Ukrajina spojily své síly s Agenturou Evropské unie pro justiční spolupráci (Eurojust). Společně vyšetří údajné válečné zločiny či zločiny proti lidskosti spáchané na Ukrajině. Státy se dohodly na spolupráci při výměně informací a důkazů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že někteří z unesených starostů byli zavražděni. Další pak zůstávají nezvěstní.

Žádné koridory

Na Ukrajině nebudou dnes otevřeny žádné humanitární koridory pro evakuaci civilistů, uvedla ukrajinská vicepremiérka Vereščuková. Důvodem je varování rozvědky před provokacemi.

Kyjevští školáci se během pondělí vrátí do lavic, i když pouze prostřednictvím online kurzů. Krok v neděli oznámil na sociální síti Telegram kyjevský starosta Vitalij Kličko. „Snaží se nás zastrašit. Ale to nebude fungovat," cituje Klička BBC.

V Charkově už ruské bombardování poškodilo tisícovku domů. Ve druhém největším ukrajinském městě proto místní s pomocí pytlů s pískem chrání sochu ukrajinského národního básníka Tarase Ševčenka.

Mezitím v Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vládě, centrální bance a Gazpromu, aby do 31. března provedly opatření k převodu zúčtování za plyn s „nepřátelskými zeměmi“ na rubly.

Vztahy Ruska s Čínou jsou nejsilnější v historii, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jeho vyjádření přišlo v situaci, kdy se západní země snaží izolovat Moskvu bezprecedentními sankcemi kvůli vpádu na Ukrajinu, píše agentura Reuters.

V Rusku končí prakticky poslední nezávislé médium. List Novaja gazeta, jehož šéfredaktor dostal Nobelovu cenu, ohlásil, že po úřední výstraze přerušuje práci až do ukončení ruské operace na Ukrajině.

3,8 milionu uprchlíků

Ukrajinu už opustilo více než 3,8 milionu lidí, tvrdí OSN. Podle organizace je na Ukrajině dalších 6,5 milionu lidí vnitřně vysídleno. Přibližně 13 milionů Ukrajinců uvízlo v bojových zónách a nemůže je opustit. Britská BBC uvedla s odkazem na informace OSN, že ze země během války uprchla už více než polovina tamních dětí.

Výše jednorázových ztrát, které utrpěla Ukrajina v důsledku ruské invaze, se dostala na 564,9 miliardy dolarů, vyčíslila ukrajinská ministryně hospodářství Julija Sviridenko.

V Česku získalo víza zatím 236 585 ukrajinských uprchlíků, z toho 3167 v neděli. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se od počátku války nahlásilo přes 128 tisíc Ukrajinců. Ministerstvo vnitra o tom dnes informovalo na twitteru. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší.

Pražské centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům v neděli odbavilo 1 071 lidí, bylo to téměř o 250 více než v sobotu. Ubytování zajistilo 108 z nich.

Ruský symbol války

Německé ministerstvo vnitra zakázalo použití symbolu „Z“, kterým je označena ruská technika podílející se na invazi na Ukrajinu. Použití symbolu bude podle ministerstva považováno za souhlas s ruskou invazí.