Rusko podle Pentagonu čtrnáct dní po začátku invaze na Ukrajinu opět zvyšuje tlak na hlavní město. Podle vysokého představitele obrany USA, kterého citovala agentura AFP, se ruské jednotky snaží postupovat směrem ke Kyjevu ze severovýchodu. Ruské síly jsou údajně zhruba 60 kilometrů od Kyjeva.

Rusové podle agentury TASS dva týdny po začátku invaze na Ukrajinu převzali plnou kontrolu nad Záporožskou jadernou elektrárnou. Mezinárodní agentura pro atomovou energii zřejmě ztratila spojení se systémy, které monitorují bezpečnostní situaci v Černobylu. Jaderná elektrárna je aktuálně bez elektřiny. Podle české jaderné fyzičky Dany Drábové ale nic neukazuje na zhoršení radiační situace.

Porodnice v Mariupolu zasažená ruským bombardováním
Bomby v Mariupolu zasáhly porodnici. Zelenskyj žádá uzavření vzdušného prostoru

Světová zdravotnická organizace eviduje 18 potvrzených útoků na zdravotnická zařízení napříč Ukrajinou. „Doposud se nám podařilo ověřit 18 útoků na zdravotnická zařízení, zdravotnický personál a sanitky,“ uvedl generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Kyjev potvrdil čtvrteční setkání šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova s jeho ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou na diplomatickém fóru v Turecku. Moskva počítá s tím, že se jednání uskuteční, řekla podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Jakékoli rozhodnutí ohledně stíhaček pro Ukrajinu musí přijmout společně všichni členové NATO, řekl na návštěvě ve Vídni polský premiér Morawiecki. Podle ukrajinského prezidenta však není, nač čekat. „Máme tady válku. Tohle není ping pong, jde o lidské životy. Ještě jednou žádáme: Vyřešte to co nejrychleji. Nepřehazujte si zodpovědnost, pošlete nám letadla,“ řekl v projevu Volodymyr Zelenskyj.

Online reportáž

Zelenskyj ve svém projevu také oslovil ruské vojáky. „Ukrajina je naše země. Nedáme vám pokoj, dokud neodejdete. Tady vás čeká jen zajetí a smrt. Jděte domů," vzkázal okupačním vojskům.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo dokument, o němž tvrdí, že jde o originál tajného rozkazu svědčícího o tom, že Kyjev připravoval na březen útok na Donbas. Informovala o tom agentura TASS. Ukrajinská strana zatím na tuto zprávu nereagovala. Část Donbasu na východě Ukrajiny ovládají proruští separatisté. Ochranou ruského obyvatelstva v Donbasu Moskva mimo jiné ospravedlňuje svou nynější agresi vůči Ukrajině.

Ukrajinská města se snaží před ostřelováním chránit také své památky. Na jeden ze symbolů Oděsy, pomník vévody de Richelieu, například lidé naskládali pytle s pískem.

Od začátku dvoutýdenní ruské invaze na Ukrajinu uprchly ze země už dva miliony lidí, nejvíce jich míří do Polska. Organizace Save the Children dnes upozornila, že mezi uprchlíky je až 800 tisíc dětí. Mnohé z nich přicházejí samy, bez dozoru dospělých. 

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu je podle agentury Reuters připravena schválit ve středu nouzové financování pro Ukrajinu ve výši 1,4 miliardy dolarů, aby jí pomohla reagovat na ruskou invazi. Spojené státy pošlou do Polska dvě baterie protileteckých raketových systémů Patriot, uvedl Pentagon.

Spojené státy odmítly posloužit jako prostředník pro předání polských stíhaček Ukrajině. Ta nedostane ani stíhačky z Německa. Kancléř Olaf Scholz uvedl, že Berlín poskytl Kyjevu všechny možné druhy prostředků k obraně, ale „bojová letadla k nim rozhodně nepatří“.

Zdroj: Deník

Rusku bezprostředně hrozí neschopnost splácet dluhy. Americká ratingová agentura Fitch v úterý snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o dalších šest stupňů, protože v důsledku mezinárodních sankcí považuje neschopnost země splácet své závazky za bezprostřední hrozbu.

Odhod z ruského trhu ohlásily další známé značky a firmy. Během pár hodin oznámily přerušení prodejů například KFC, Pizza Hut, McDonalds, Starbucks, Pepsi, Coca-Cola, Rolex, Ferrari, L’Oreal či Universal Music.

Uzavření kanceláří v Moskvě a přerušení všech nových projektů na rozvoj v Rusku ohlásila také společnost Hilton Worldwide Holdings, provozovatel sítě hotelů Hilton. Všechny příjmy z hotelů v Rusku navíc poskytne na pomoc Ukrajině. Firma navíc poskytne jeden milion nocí zdarma napříč evropskými hotely pro uprchlíky z Ukrajiny.

Herečka Hayden Panettiere založila fond, jehož cílem je vybrat peníze na zdravotnické potřeby pro Ukrajinu. Herečka má sedmiletou dceru s ukrajinským profesionálním boxerem a bratrem kyjevského starosty Vladimirem Kličkem.

EU přidá na sankční seznam dalších 160 Rusů

Státy Evropské unie se dnes shodly na uvalení dalších sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině. Na sankčním seznamu se nově objeví jména 160 ruských politiků a oligarchů. Oznámila to Evropská komise.

Mezi lidmi, kterým EU zmrazí majetek na svém území a zakáže cesty do unijních států, je 146 členů Rady federace, horní komory ruského parlamentu, která ratifikovala smlouvy se samozvanými separatistickými republikami na východě Ukrajiny. Kromě nich se postihy vztahují i na 14 oligarchů napojených na režim ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Evropská unie se má rozšířit od Kyjeva až na Kavkaz

Unijní opatření se po několika předchozích vlnách sankcí budou vztahovat na 862 ruských činitelů a 53 subjektů. EU se dnes rovněž shodla na zákazu exportu námořních navigačních a komunikačních systémů do Ruska.

Sedmadvacítka také zmrazí platební styk s běloruskou centrální bankou a vyloučí ze systému SWIFT tři velké běloruské banky.

Dopad války na Česko

Vláda schválila vyslání až 650 vojáků na Slovensko, misi musí ještě odsouhlasit Parlament. Vojáci se zapojí do mnohonárodní jednotky NATO, mají pomoci s migrací.

Pracovníci generálních konzulátů v Petrohradu a Jekatěrinburgu byli k neděli evakuováni zpět do České republiky. Činnost konzulátů vykonává ambasáda v Moskvě, uvedlo na webu ministerstvo zahraničí. O uzavření konzulátů rozhodl ministr Jan Lipavský (Piráti) kvůli ruské invazi na Ukrajinu.