Jihoukrajinskými městy Oděsa a Mykolajiv v noci na dnešek otřásly silné exploze, napsala s odvoláním na svědky agentura Unian. Rusko se připravuje na útok u Izjumu, dál blokuje Azovstal, uvádí Kyjev. Na severovýchodě Ukrajiny se Rusové připravují na pokračování ofenzivy ve směru na obec Barvinkove a také směrem na klíčový Slavjansk. Podle ukrajinského generálního štábu k tomuto účelu Moskva ze svého území přesunuje další jednotky.

Při ruském ostřelování školy ve vesnici Bilohorivka v Luhanské oblasti, která sloužila jako kryt, zemřelo nejméně 62 lidí, píše agentura Ukrinform s odvoláním na guvernéra oblasti Serhije Hajdaje.

Rusko za válku Ukrajině denně vydá 900 milionů dolarů (v přepočtu asi 21 miliard korun). Uvádí to americký týdeník Newsweek s odkazem na šéfredaktora vojenského zpravodajského serveru SOFREP Seana Spoontse. Do výdajů Moskvy novináři počítají platby vojákům, zásobovaní municí a raketami a opravy poškozeného vojenského materiálu.

Představitelé zemí skupiny G7 se zavázali ukončit závislost na ruské ropě, buď úplným zákazem nebo postupným ukončením dovozu. Po dnešní virtuální konferenci to lídři zemí skupiny uvedli v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. Skupina bude pokračovat v opatřeních proti ruským bankám, které jsou napojené na světovou ekonomiku a důležité pro ruský finanční systém.

Online reportáž

Ruský prezident Vladimir Putin, jehož vojska zemi už od konce února bombardují, poblahopřál Ukrajině ke Dni vítězství. „Milí přátelé a veteráni, srdečně vám blahopřeji ke Dni vítězství, našemu společnému velkému svátku,“ uvedl v poselství, které bylo zveřejněno na webu Kremlu. Vůdce v něm zároveň Ukrajince vyzval, aby se postavili snahám oživit fašistickou ideologii.

Poláci odmítli oslavy 9. května v podání ruské ambasády. „Rusové kvůli oslavám požádali ministerstvo zahraničí o podporu. Ostře se tomu bráním. Žádná polská veřejná instituce by této iniciativě neměla pomáhat. Navíc by oslava měla být úplně zakázána," napsal varšavský starosta Rafał Trzaskowski na sociálních sítích.

V Rusku bylo údajně nalezeno 66 táborů s deportovanými Ukrajinci, píše agentura Unian. V každém z táborů žije v průměru 162 lidí a nacházet se mají například na Sibiři či Kavkazu. Informaci v tuto chvíli není možné ověřit nezávislými zdroji.

Česko v sobotu vydalo ukrajinským uprchlíkům 1146 víz dočasné ochrany, skoro stejně jako před týdnem. Od začátku války dostalo víza 331 372 Ukrajinců.

Popasna jako Lidice

„Překonáme všechno. Víme to jistě, protože naše armáda a všichni naši lidé jsou potomky těch, kteří porazili nacismus. Zase vyhrajeme. A bude zase mír," říká v novém videu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V něm oslovil řadu zemí, jejichž města za druhé světové války zničila Hitlerova vojska. „Češi, vzpomínáte na Lidice? U nás teď podobně lehla popelem Popasna," sdělil Zelenskyj.

Od počátku války už na Ukrajině zemřelo 255 dětí, dalších 413 se zranilo, informuje úřad generálního prokurátora Ukrajiny.

Osobnosti na Ukrajině

Irpiň u Kyjeva překvapivě navštívil kanadský ministerský předseda Justin Trudeau. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na starostu města. Do hlavního ukrajinského města dnes dorazil také chorvatský premiér Andrej Plenkovic.

A nečekaným návštěvám nebylo konce. Také americká první dáma Jill Bidenová podle agentury AP přijela na Ukrajinu, blízko hranic se Slovenskem se sešla s manželkou prezidenta Zelenského.

Frontman kapely U2 Bono a The Edge dnes zahráli v kyjevském metru. Spolu s ukrajinskou kapelou Anytila ve stanici Krešatyk zazpívali píseň Stand by Ukraine. „Prezident nás pozval, abychom zahráli v Kyjevě jako výraz solidarity s ukrajinským lidem. Tak jsme to udělali,“ uvedl zpěvák na Twitteru.

Spojené státy uvalily sankce na 27 členů vedení banky Gazprombank a také na tři ruské televizní stanice. Američanům navíc vláda zakázala poskytovat Rusům účetní a poradenské služby.