Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně přijala své první prohlášení od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Vyjádřila v něm silnou podporu snahám generálního tajemníka Antónia Guterrese najít mírové řešení. „Rada bezpečnosti vyjadřuje hluboké znepokojení s ohledem na zachování míru a bezpečnosti na Ukrajině. Rada bezpečnosti připomíná, že všechny členské státy se podle Charty OSN zavázaly řešit své mezinárodní spory mírovými prostředky," uvádí se v něm.

Text, který podpořilo i Rusko, nepoužívá slova válka, konflikt ani invaze, upozorňuje agentura AP. Prohlášení Rady bezpečnosti se přijímají na základě konsensu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Evropskou unii, aby dosáhla jednoty při odstřižení se od ruské ropy.

Zelenskyj ve večerním projevu řekl, že z obléhaného areálu oceláren Azovstal v Mariupolu se už podařilo evakuovat přes 300 civilistů. Úřady se podle něj nyní zaměří na "evakuaci zraněných a zdravotníků" a také na práci na humanitárních koridorech pro všechny obyvatele Mariupolu a okolí. Podle vicepremiérky Iryny Vereščukové už byli z oceláren evakuováni všichni starci, ženy a děti.

Online reportáž

Itálie zabavila luxusní jachtu Scheherazade, o které se spekulovalo, že patří ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Informovalo o tom místní ministerstvo financí. Přes 140 metrů dlouhé plavidlo se nacházelo na údržbě v jednom přístavu v Toskánsku. Podle ministerstva majitel lodi má vazby na prominentního představitele ruské vlády, uvedla agentura Reuters.

Německá policie v pátek našla a zlikvidovala zápalné zařízení, které zřejmě někdo dal do berlínského domu, kde bydlí novináři ruské státní agentury RIA Novosti. Informují o tom agentury Reuters a DPA, podle nichž se zařízení nevznítilo a nikdo nebyl zraněn. Jestli šlo o pokus o útok na ruské novináře, podle policie není jasné. V budově jsou i kanceláře dalších firem. Není tak ani zřejmé, jestli incident může souviset s ruskou agresí proti Ukrajině.

Pomoc pro Ukrajinu

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc. Součástí nového balíčku je dělostřelecká munice, radary a další vybavení. Oznámil to americký prezident Joe Biden. Částku pomoci neupřesnil, jeden z úředníků však agentuře Reuters řekl, že hodnota pomoci je v přepočtu 3,6 miliardy korun. Biden dodal, že vláda již téměř vyčerpala finanční pomoc pro Ukrajinu. Od začátku invaze již USA přislíbily nebo dodaly Kyjevu zbraně a munici za více než 87,8 miliardy korun.

Estonsko pomůže Ukrajině s obnovou Žytomyrské oblasti, slíbila ministryně zahraničí Eva Maria Liimetsová. Podotkla, že její země podporuje, aby Ukrajina získala status kandidáta na členství v EU.

Ukrajinští vojáci v zákopech v Donbasu.
Bitva pěti brigád. Expert popsal, jak musí Západ vyhnat Rusy z Ukrajiny

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev zahájil v Belgii výrobu populárního ukrajinského piva Černihivske. Veškeré zisky z jeho prodeje hodlá použít na humanitární pomoc Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Nová vláda Černé Hory se připojí ke všem sankcím proti Rusku, které vyhlásila Evropská unie, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinskou ambasádu v Podgorici.