Nezávislý panel povede bývalý soudce Evropského soudu pro lidská práva Erik Möse. Norský soudce v minulosti vedl také Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu. Připojí se k němu ombudsmanka pro lidská práva v Bosně Jasminka Džumhurová a politický teoretik z Kolumbie Pablo de Greiff.

Tříčlenná komise má roční mandát. Vyšetří možné porušení lidských práv či válečné zločiny. Může vyslýchat svědky a shromažďovat forenzní materiál pro případné budoucí soudní řízení. O prvních zjištěních má informovat v září.

Ukrajinští vojáci ve městě Kozelec, které se jim v úterý 29. března podařilo osvobodit od ruských vojsk
Rusko přesouvá vojáky kolem Kyjeva, stahují se i z Černobylu, tvrdí Pentagon

Rada OSN pro lidská práva schválila ustanovení vyšetřovací komise na začátku března na žádost Ukrajiny a dalších zemí, včetně Evropské unie, Velké Británie a Spojených států.

Rusko spolu s Eritreou hlasovalo proti ustanovení komise a nepodpořily ani rezoluci, která odsuzuje možné porušování lidských práv ze strany ruských sil při invazi na Ukrajinu.

Organizace spojených národů rovněž vyšetřuje válečné zločiny v Sýrii, Barmě a dalších zemích, které čelí válečným konfliktům. Její zprávy byly v minulosti použity v případech proti potenciálním pachatelům válečných zločinů.