„Hovoříme o sérii úspěšných raketových úderů na nepřátelské letecké základny na Krymu, zejména na leteckou základnu Saky,“ píše ve zprávě o strategii ukrajinské armády pro rok 2023 Zalužnyj spolu s Mychajlem Zabrodským z bezpečnostního výboru ukrajinského parlamentu.

V souvislosti s tím Zalužnyj a Zabrodskyj píšou o nutnosti západních dodávek balistických střel pro salvové raketomety HIMARS, podotýká ruskojazyčný server BBC. Přes desítku těchto systémů Kyjevu poskytl Washington, zbraně mají dosah 150 až 300 kilometrů. Z dnešní zprávy není jasné, jaké zbraně leteckou základnu Saky zasáhly.

Zleva ruský prezident Vladimir Putin, premiér Dmitrij Medveděv a tajemník vedení strany Jednotné Rusko Andrej Turčak.
Donbas pod Ruskem? Moskva 4. listopadu uspořádá referenda na okupovaných územích

Ostřelování Krymského poloostrova je podle zprávy příkladem přístupu ukrajinských ozbrojených sil, které se snaží přesunout boje i na Ruskem okupovaná území. Válka je podle Zalužného a Zabrodského pro Rusy vzdálená. „Díky této vzdálenosti občané Ruské federace tak bolestně nepociťují ztráty, neúspěchy a co je nejdůležitější - cenu této války ve všech jejích významech,“ píše se ve zprávě.

Exploze a požár byly z ruské letecké základny Saky na západě anektovaného Krymu hlášeny 9. srpna. Ruské úřady tehdy uvedly, že v tamních skladech explodovala munice, a Kyjev odmítl, že by na základnu útočil. Další výbuchy severem poloostrova otřásly v polovině srpna, tentokrát mimo letecké základny.