Centrum Pokrovsku, který leží v Doněcké oblasti poblíž frontové linie, v pondělí večer v rozmezí zhruba 40 minut zasáhly dvě rakety. Podle Kyrylenka Rusové zasáhli rodinné domy, devítipodlažní a pětipodlažní bytové domy, hotel, gastronomické zařízení, obchody a kancelářskou budovu. Útočili přitom podle něj balistickými raketami Iskander.

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ruská armáda na Pokrovsk zaútočila. Podle jeho tvrzení ale nezasáhla rezidenční oblast, nýbrž „velicí středisko ukrajinské armády“. „V oblasti obce Krasnoarmejsk Doněcké lidové republiky bylo zasaženo předsunuté velicí středisko uskupení ukrajinských vojsk Chortycja,“ sdělilo ministerstvo na sociální síti Telegram.

Ukrajinská armáda ve městě Zolote. Ilustrační snímek
Rusové použili na jihu země chemickou munici, tvrdí ukrajinský generál

Pokrovsk přitom označilo jeho názvem používaným v sovětských dobách a lokalizovalo ho na území takzvané Doněcké lidové republiky, což je útvar, který na východě Ukrajiny vyhlásili proruští separatisté. Pokrovsk ale na území ovládaném separatisty neleží.

Rozebírání sutin pokračuje

Na místě pokračuje rozebíraní sutin. Žádní lidé pod nimi ale nejspíše nejsou, uvedl server Ukrajinska pravda. K odklízení sutin se ukrajinské složky vrátily ráno poté, co během noci kvůli hrozbě dalšího ostřelování práce přerušily.

Při útoku utrpěla zranění také Kateryna, s níž mluvila agentura Reuters. „Zničehonic rána. Oči mi zalil plamen. Spadla jsem na na podlahu. Hrozně mě bolí oči,“ popsala žena s poraněními kolem očí a obvazem na hlavě. Pětasedmdesátiletá Lidija zase uvedla, že zrovna telefonovala, když na ni najednou spadlo vyražené okno.