Ačkoliv ještě není známo, co přesně zavinilo havárii soukromého letadla Jevgenije Prigožina, již se objevily různé spekulace o možných příčinách. Mimo jiné se hovoří také o výbušninách, které někdo měl ukrýt v bedně s drahým vínem. O této možnosti napsal ruský portál SHOT, jenž uvedl, že vyšetřovatelé prověřují možný výskyt bomby v podvozku.

Šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin je zřejmě po smrti. Havárie letadla je stále zahalena tajemstvím
Záhadná smrt Prigožina: Co vše se o nehodě ví, o čem se spekuluje, reakce Ruska

A zvěsti o atentátu podporuje i nedávno zveřejněná informace na platformě Telegram. Britský deník The Sun s odkazem na výpověď příbuzných v kanálu VChK-OGPU napsal, že se objevila zpráva o 39leté letušce Kristině Raspopové, která byla na seznamu cestujících. Před nástupem na palubu údajně řekla svým rodičům o zdržení kvůli nevysvětleným opravám letounu.

„Byla na letišti v Moskvě, odkud měli odletět během několika dní. Nejdřív mluvila o zpoždění letu,“ uvedl nejmenovaný příbuzný na Telegramu. Upozornil, že žena dokonce na svých sociálních sítích zveřejnila fotografii, která ukazovala, jak skutečně čeká na letišti v ruském hlavním městě.

Následně uvedla, že stroj byl převezen na jiné místo, neupřesnila ale kam. „Podle ní měli provádět nějakou údržbu nebo rychlou opravu,“ řekl člen rodiny. Dodal, že jí to nepřipadalo nijak zvláštní. Podle jiného zdroje se totiž Prigožinův Embraer porouchával často, zhruba jednou za dva až tři měsíce.

Po nějaké době jim sdělila, že čekají na pokyn k odletu. „Všechno bylo v pořádku,“ upřesnil svou výpověď.

Zdroj: Youtube

Putinova pomsta?

Jenže jakmile se letoun vzdálil od Moskvy, něco se rozhodně pokazilo. Záběry kolující na internetu totiž ukazují padající letadlo z výšky 8500 metrů.

Podle výpovědí místních všemu předcházely dvě slyšitelné rány. Na základě toho se usuzovalo, že stroj sestřelila protivzdušná obrana. Americký Institut pro studium války poté uvedl, že podle jeho zjištění ruský prezident Vladimir Putin téměř jistě nařídil armádě jeho likvidaci. Tuto informaci však zatím nebylo možné více ověřit.

Příslušníci Wagnerovy skupiny. Ilustrační snímek
Reakce na smrt Prigožina? Wagnerovci se snaží dostat do Ruska, tvrdí média

S podobnou teorií pracují i ruští kriminalisté, kteří zahájili trestní vyšetřování. Podle některých nejmenovaných zdrojů se domnívají, že Embraer sestřelila jedna nebo více raket země-vzduch. Nic se však dosud nepotvrdilo.

Havárie se stala přesně dva měsíce od Prigožinovy neúspěšné vzpoury proti členům ruského armádního velení v Moskvě. Odhodlal se k němu, protože nesouhlasil s jejich vedením války na Ukrajině a považoval je za nekompetentní, zejména pak ministra obrany Sergeje Šojgua. I tato skutečnost pomáhá spekulacím, že se mohlo jednat o Putinův akt pomsty, jelikož ve svém červnovém projevu slíbil, že zrádci budou tvrdě potrestáni.