Bilance obětí úderu na Kramatorsk se od dnešního rána zvýšila už několikrát. Mezi mrtvými jsou i dvě 14leté sestry a 17letá dívka a mezi raněnými osmiměsíční dítě.

Ukrajinská tajná služba SBU ohlásila, že zadržela agenta ruské armádní rozvědky, zaměstnance místní plynárenské společnosti, který pomohl navést ruský útok na město. Na pokyn ruské rozvědky tajně pořídil videozáznam gastronomické provozovny v centru Kramatorsku a poblíž zaparkovaných aut, který předal Rusům. A následoval zásah pizzerie, ve které bylo plno lidí.

Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům
Ofenziva pokračuje. Ukrajinci postoupili ve všech oblastech bojů, řekl Zelenskyj

Rusové podle oznámení ukrajinského generálního prokurátora Andrije Kostina na město vyslali dvě balistické rakety Iskander, které jsou určeny například k ničení systémů protivzdušné obrany. Dříve se uvádělo, že místo mohly zasáhnout rakety S-300.

„Zločinecký ruský režim pokračuje v taktice teroru proti civilním obyvatelům,“ sdělil Kostin a slíbil potrestání viníků. Rusko se podle něj v úterý dopustilo trestného činu porušení zvyklostí války.

Kreml útoky na civilisty popírá

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes novinářům, kteří se ptali na útok na Kramatorsk, řekl, že Rusko útočí pouze na ukrajinskou armádní infrastrukturu. To Kreml hlásá od začátku války, jeho tvrzení ale popírají zprávy médií i řada svědectví. V minulosti navíc Rusko přiznalo údery i na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Restaurace Ria, která byla prakticky kompletně zničena a ještě několik hodin po zásahu v ní hořelo, byla podle agentury AFP oblíbená u místních, novinářů i vojáků. Kramatorsk leží na severu Doněcké oblasti, nedaleko měst Slovjansk či Lyman a zhruba 30 kilometrů od frontové linie u Bachmutu, který je už dlouhé měsíce místem bojů ruské a ukrajinské armády. Loni v dubnu, nedlouho po začátku ruské invaze na Ukrajinu, zasáhly ruské rakety vlakové nádraží v Kramatorsku, využívané civilisty k evakuaci do bezpečnějších oblastí. Zemřelo několik desítek lidí.

Voda pro protržení Kachovské přehrady zaplavila okolní obce
Krym vysychá. Do Severokrymského kanálu přestává vtékat voda, tvrdí Britové

V polovině tohoto měsíce zasáhly ruské síly také bytový dům ve městě Kryvyj Rih v jižní části Ukrajiny, následkem čehož podle ukrajinských úřadů zemřelo 11 lidí a dalších zhruba 30 utrpělo zranění. V dubnu zemřelo 23 lidí v Umani ve střední části Ukrajiny, kde ruská raketa zasáhla panelový dům. V lednu svým rozsahem šokoval útok na bytový dům v Dnipru, kde podle ukrajinských úřadů zemřelo nejméně 46 lidí.

MZV po útoku: Rusko už dávno není civilizovanou zemí

Rusko už dávno není civilizovanou zemí, rozsévá zlo, násilí, nenávist a brutalitu. V reakci na úterní útok na Kramatorsk to dnes na twitteru uvedlo české ministerstvo zahraničí.

„Vyzýváme Rusko, aby přestalo vraždit nevinné. Včerejší brutální raketový útok na Kramatorsk stál životy osm civilistů včetně tří dětí a zranil desítky dalších. Rusko rozsévá zlo, násilí, nenávist, brutalitu. Už dávno není civilizovanou zemí,“ napsala česká diplomacie.