„Naši vojáci dnes ve všech sektorech pokročili. Je to šťastný den,“ prohlásil Zelenskyj, který v pondělí navštívil Doněckou oblast poblíž fronty na východě Ukrajiny. Návštěva, během níž vyznamenal některé vojáky, se uskutečnila v době, kdy ukrajinská armáda podniká právě v této oblasti a rovněž na jihu země ofenzivu proti ruským silám.

Sergej Surovikin a Vladimir Putin
Věci kolem něj se nevyvíjely dobře. Generál Surovikin byl zatčen, tvrdí list

Putin, jehož země loni v únoru proti Ukrajině zahájila válku, se ve svém pondělním projevu věnoval především vzpouře soukromé Wagnerovy skupiny, jejíž členy vyzval, aby vstoupili do armády, nebo odešli do Běloruska. „Odvaha a sebeobětování padlých hrdinů - pilotů zachránily Rusko před tragickými a ničivými následky,“ řekl v jedné části proslovu ruský prezident, a potvrdil tak zprávy o obětech na straně ruské armády.

Kolik pilotů zahynulo, ani kolik letadel wagnerovci sestřelili, ale nesdělil. Ruský exilový server Meduza už dříve napsal, že si vzpoura, při níž wagnerovci ovládli Rostov na Donu a zároveň pochodovali na Moskvu, vyžádala životy 13 ruských pilotů. O stejném počtu mluví i některé ruské kanály na telegramu, píše Reuters.

Zaskočení západní činitelé

Server televize CNN napsal, že zpravodajské služby Spojených států měly o chystané vzpouře dopředu „extrémně detailní a přesnou“ představu, a to včetně informací, kde a v jakém počtu budou wagnerovci chtít postupovat. Zpravodajská komunita si ale informace střežila a sdílela je jen s nejvyššími americkými činiteli a jen některými spojenci, nikoli v rámci celé Severoatlantické aliance. Proto byli někteří vysoce postavení evropští i američtí činitelé pátečním a sobotním děním zaskočeni.

Členové Wagnerovy skupiny se připravují k návratu na svou základnu 24. června 2023 v ruském Rostově
Byli jsme určeni na porážku. Prigožin po odmlce zdůvodnil tažení na Moskvu

Server také uvedl, že v sobotu spojenečtí činitelé varovali Kyjev před útoky na cíle uvnitř Ruska, které by mohly budit zdání, že se Ukrajina a Západ staví na stranu wagnerovců a ohrožují ruskou suverenitu. „Je to vnitřní záležitost Ruska,“ slyšeli ukrajinští představitelé. Podobně se západní politici vyjadřují i navenek.