Několik médií, včetně agentur AFP a TASS, dopoledne citovalo údajné vyjádření šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova o společné úspěšné operaci rozvědky a ozbrojených sil na okupovaném Krymu. Mluvčí rozvědky Andrij Jusov však podle serveru Meduza později označil toto prohlášení za podvrh.

Kyjev obvykle ponechává podobné operace bez oficiálního komentáře.

Poškozené budovy ve Lvově po ruském úroku ze začátku července 2023
Drony i rakety. Ukrajina znovu čelila rozsáhlým vzdušným útokům ruských sil

Ruské úřady dosud příčinu požáru neoznámily a tvrdí, že si nevyžádal žádné raněné či oběti. „Výbuchy stále pokračují,“ řekl televizi Rossija 24 předseda krymského sněmu Vladimir Konstantinov.

„Kvůli vypuknutí požáru na cvičišti v Kirovském okrese (ukrajinským parlamentem přejmenovaným na Isljamtereckyj - pozn. ČTK) byla dálnice Tavrida uzavřena,“ uvedl Aksjonov, který na telegramu zveřejnil také trasu objížďky po silnicích nižší třídy.

Příčiny požáru podle něj zjišťují vyšetřovací orgány. „Nikdo nebyl zraněn. Evakuovaní dostávají pomoc, v střediscích je k dispozici vše potřebné. Následky budou odstraněny co nejdříve,“ napsal také Aksjonov a vybídl obyvatele, aby zachovali klid a důvěřovali jen oficiálním zdrojům informací.

Stovky evakuovaných

Evakuováni jsou obyvatelé čtyř vesnic, dohromady 2225 lidí, kteří budou mimo domov přibližně 24 hodin, napsal na svém webu ruský deník Kommersant s odvoláním na informace z gubernátorova úřadu.

Kerčský most vedoucí z ruské pevniny na Rusy okupovaný ukrajinský Krym
Kerčský most na Krym poškodily výbuchy, dva lidé zemřeli. Putin chystá odvetu

Dálnice Tavrida má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem, staví se od roku 2017. Spojuje Krymský most na východě poloostrova se Sevastopolem na jihu. Most, který bývá zván také Kerčský a je důležitou tepnou pro zásobování ruských vojsk bojujících na Ukrajině, v noci na pondělí vážně poškodily dvě exploze, za nimiž podle Moskvy stál Kyjev.

Místní obyvatelé hlásili, že muniční sklad byl zasažen třemi raketami či drony, uvedla BBC s odkazem na sociální sítě. Fronta je odtud vzdálena asi 230 kilometrů, dodala.