Podle agentury RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města. Prokudin rovněž uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Při náletech přišel o život jeden člověk, několik dalších jich utrpělo zranění. Oblast přitom ve čtvrtek navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Reportér agentury Reuters v Chersonu uvedl, že slyšel dělostřeleckou palbu, nicméně žádné další detaily nedokázal upřesnit. I Rusko obvinilo ukrajinské jednotky z ostřelování, konkrétně záchranářů v Ruskem okupované části Chersonské oblasti.

Podle chersonské oblastní prokuratury ostřelovala ruská armáda několik míst, kde probíhaly evakuace. V Chersonu zemřel jeden civilista, nejméně šest dalších lidí na více místech utrpělo zranění, napsala agentura Ukrinform. Ukrajinské ministerstvo vnitra již předtím ve svém prohlášení zopakovalo obvinění, že Rusko nechalo na územích, které v Chersonské oblasti obsadilo, lidi napospas jejich osudu. „A nadále brání Ukrajině v záchraně toho nejcennějšího - lidských životů,“ dodalo ministerstvo.

Pokud jde o dopady zničení přehrady, podle Prokudina dosahovala dnes ráno hladina řeky v Chersonské oblasti průměrně 5,61 metru. „Pracujeme. Pomůžeme všem, kteří se dostali do problémů,“ uvedl Prokudin ve videonahrávce zabývající se záplavami, které způsobilo zničení Kachovské přehrady, která se nachází 60 kilometrů proti proudu od města Cherson.

Deník Ukrajinska pravda napsal, že lidé v záplavové zóně jsou vyčerpáni, ale jsou zásobováni vším potřebným. Mnoho obyvatel podle listu odmítá oblast opustit. List dále s odvoláním na vyjádření společnosti Ukrenerho uvedl, že hladina v protržené nádrži za poslední den klesla o téměř jeden metr a u města Nikopol momentálně dosahuje 13,05 metru.

close Voda pro protržení Kachovské přehrady zaplavuje okolní obce info Zdroj: Profimedia/AP Photo/Libkos zoom_in Voda pro protržení Kachovské přehrady zaplavuje okolní obce

Podle Volodymyra Litvinova, zástupce Beryslavi v Chersonské oblasti, existuje riziko rozšíření záplav i do dalšího vnitrozemí. Hladina vody se totiž zvýšila i na řece Inhulec, která je jedním z přítoků Dněpru. Jak Litvinov dodal, ohroženo je několik vesnic poblíž obce Kalynivske, která se nachází asi 35 kilometrů od Dněpru. „Kvůli zaplavení mostu, není možné cestovat do vesnice Zapovit. Voda se přiblížila k obytným domům,“ uvedl na telegramu.

Podle Červeného kříže představují velké riziko pro civilisty i miny, která voda vyplavila a nyní je unáší dál. „V minulosti jsme věděli, kde se nebezpečí nachází, nyní to nevíme. Víme jen, že jsou někde po proudu,“ uvedl Erik Tollefsen z Mezinárodního výboru Červeného kříže. „S hrůzou sledujeme zprávy, které přicházejí,“ dodal s tím, že nevybuchlé miny mohou představovat i ve vodě riziko po dlouhé roky.

Například dvě miny z druhé světové války nalezené v Dánsku byly po svém objevení v roce 2015 stále aktivní. Nyní se miny mohou nacházet v minových polích, mohly ale uváznout v říčním bahně, na polích, na zahradách či na silnicích ve velmi rozsáhlé oblasti.

Hráz obří Kachovské přehrady se protrhla v úterý ráno a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku řeky Dněpr. Ukrajinské i Ruskem dosazené úřady v okupované části Chersonské oblasti přinutila k evakuaci stovek obyvatel. Kyjev a Moskva se ze zničení přehrady viní navzájem.