Komisařka metropolitní policie Cressida Dicková řekla, že policisté prověřují možné trestné činy, poté, co jim vyšetřovací tým přinesl řadu důkazů. „Na základě informací poskytnutých vyšetřovacím týmem Úřadu vlády a také vlastního hodnocení mých důstojníků mohu potvrdit, že MET nyní vyšetřuje řadu událostí, které se odehrály na Downing Street a Whitehallu v posledních dvou letech v souvislosti s potenciálním porušením předpisů a opatření spojených s pandemií covidu-19,“ uvedla na tiskové konferenci.

Johnson pod tlakem, popularita klesá

Britský premiér Boris Johnson čelí obrovské kritice kvůli údajným letním zahradním večírkům a vánočním setkáním v Downing Street, když ve zbytku země platila přísná uzávěra. 

Tato podezření v pondělí potvrdil i mluvčí Downing Street, který sdělil, že Johnson v červnu roku 2020 oslavil své narozeniny shromážděním ve svém oficiálním sídle. Podle tehdejších nařízení byla zakázána jakákoliv vnitřní shromáždění. Potkávat se mohli lidé jen venku a ve skupinách do šesti osob.

Rozhodnutí o vyšetřování je nyní nejnovějším obratem v týdnu trvajícím skandálu. Celá kauza obrovsky zamávala s Johnsonovou oblíbeností. Jeho popularita mezi Brity rapidně klesla a vzrostla i nespokojenost mezi některými jeho spolustraníky. Dotyční Konzervativci si myslí, že se premiér pro stranu stává přítěží.

| Video: Youtube

„Jen jsme si dali kousek dortu“

V pondělí uvedla televize CNN ITV, že se při příležitosti Johnsonových narozenin konala hned dvě shromáždění. Prvního se v kanceláři zúčastnilo přibližně třicet lidí a druhé v ten samý den zorganizovala premiérova manželka Carrie v jejich sídle. Účastnila se jej údajně jen rodina a blízcí přátelé.

Downing Street popřela, že by při večerním shromáždění došlo k porušení jakýchkoli pravidel, přičemž mluvčí řekl: „Je to naprosto nepravdivé podezření. Premiér hostil venku jen malý počet rodinných příslušníků. Bylo to v naprostém souladu s tehdejšími pravidly.“

Johnsona se ihned po otevření kauzy zastali jeho spojenci a kolegové. „Když lidé v kanceláři koupí uprostřed odpoledne dort pro někoho jiného, ​​s kým pracují, a zastaví se na deset minut, aby zazpívali “Hodně štěstí zdraví“, a pak se vrátí ke svému stolu, tomu se dnes říká párty?" Rozhořčeně reagovala na Twitteru britská ministryně kultury Nadine Dorriesová.

Ministr životního prostředí George Eustice řekl Sky News: "Bylo to deset minut, kdy jsme si dali kousek dortu. Nemyslím si, že by se toto dalo klasifikovat jako večírek, který je nyní policií vyšetřován.“

Johnson na tenkém ledě

Ne všichni se ale staví na premiérovu stranu. Mnozí politici neskrývají hněv. Pro některé by mohla být policejní zpráva o večírcích, jejíž finální podoba má být zveřejněna tento týden, poslední kapkou. Ani velšský první ministr Mark Drakeford, který je z opoziční Labouristické strany, se neváhal přidat k dlouhému zástupu kritiků. „Nemyslím si, že Johnson má morální pravomoc vést zemi, jako je Spojené království,“ řekl v úterý BBC.

Vysvětlil, že některé z nejsilnějších a nejsmutnějších dopisů, které během pandemie dostával, byly od lidí, kteří se kvůli omezením například nemohli zúčastnit pohřbu svých nejbližších, kde byla maximální povolená kapacita osm osob.

„Nejde, abyste po někom chtěli, ať dělá obtížné kroky, které sami nejste ochotni udělat,“ dodal Drakeford, který v prohlášení uvítal zahájení policejního vyšetřování.

Podobně ostrými slovy se na adresu britského premiéra vyjádřila i Labouristická poslankyně Angela Rayner. „Miliony lidí trpí, neví, jak zaplatí účty, ale vláda to neřeší, protože je příliš zaneprázdněná svými skandály,“ řekla CNN. Johnson by podle ní měl udělat jedinou slušnou věc, a to odstoupit.

Premiérova taktika: zapírat

Sám předseda vlády nejprve reagoval naprosto odmítavě. Řekl, že žádné večírky nebyly a na žádné otázky tedy není třeba odpovídat. Jakmile se ovšem objevily jasné důkazy o tom, že se setkání uskutečnila, popřel, že by o shromážděních věděl. Když se však na světlo světa dostala fotografie, kde je Johnson na akci přítomen, trval na tom, že si neuvědomil, že je shromáždění večírek. Údajně věřil, že jde o pracovní akci. 

Jedna z kontroverzních oslav se uskutečnila v předvečer pohřbu Prince Phillipa. Kvůli přísným nařízením musela dokonce královna Alžběta následující den na obřadu sedět sama, bez podpory své rodiny. Poté, co se informace o nelegálním večírku dostaly na veřejnost, se Johnson královně omluvil.

Další skandály

I Johnsonův bývalý hlavní pobočník Dominic Cummings přitom cestoval s podezřením na covid-19 po celé zemi. Vláda tou dobou žádala Brity, aby co nejvíce zůstávali doma a nikam nejezdili. Podle studie z lékařského časopisu The Lancet došlo v týdnech po odhalení skandálu k takzvanému „Cummingsovu efektu“, veřejnost byla méně ochotná dodržovat opatření.

Premiér se také v minulosti dostal do horké kaše kvůli rekonstrukci svého bytu v Downing Street začátkem roku 2021. Daily Mail přinesl sérii zpráv o tom, že zdroje financování rekonstrukce bytu, ve kterém žije se svou ženou Carrie a synem Wilfredem, jsou nejasné a překročily původní náklady. Johnson například nechal na zdi vylepit tapetu od špičkové interiérové designérky Lulu Lytle za 840 liber.

Větev Johnsonovy podřezaly i finanční nejasnosti ohledně jeho vánoční cesty do Karibiku v prosinci 2019. Ubytoval se v luxusní vile v Mustique se svou tehdejší přítelkyní (nynější manželkou).

Na konci roku 2021 se pak objevily fotografie Johnsona, který na sobě neměl roušku ani respirátor, když se setkal se zdravotnickým personálem a procházel se po chodbách nemocnice v Northumbrii. Za toto jednání se nakonec omluvil.